Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Česko

Náměstí Borise Němcova? Projev malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat, reaguje Zeman

Prezident Miloš Zeman. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Doporučujeme
Praha - Záměr pražských radních přejmenovat náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova pobouřil Miloše Zemana. „Jde jednoznačně o krok politický. Klasický projev malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat a u toho být schován za bukem,“ citoval pro Lidovky.cz prezidentova slova jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
  5:00

Prostor před ruským velvyslanectvím na první pohled náměstí nepřipomíná. Jediné, co názvu odpovídá, jsou povalující se kaštany. Ty ale z názvu brzy zmizí. Praha plánuje místo pojmenovat právě po Němcovovi.

„Boris Němcov byl ruský matematik, fyzik, liberální politik a kritik putinovského režimu. 27. 2. 2015 byl zastřelen v centru Moskvy. Při příležitosti letošní připomínky jeho smrti bychom chtěli přejmenovat náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova,“ napsal minulou neděli na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle Ovčáčka mělo náměstí nynější název nepřetržitě od roku 1925 – za německé okupace i za komunistů. „Je evidentní, že podporovatelům návrhu je Boris Němcov úplně ukradený. Moudrý člověk vzdává úctu druhým, falešník jména druhých zneužívá,“ tlumočil mluvčí prezidentovo stanovisko.

Náměstí Pod kaštany se má přejmenovat na náměstí Borise Němcova.
Velvyslanectví Ruské federace v České republice se nachází v blízkosti náměstí.

Hřib nechápe, co svým vyjádřením Zeman myslí. „Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že bude uděláno vše pro to, aby byli organizátoři a vykonavatelé podlé a cynické vraždy Borise Němcova po zásluze potrestáni,“ reagoval pro Lidovky.cz. Už dříve k přejmenování náměstí primátor na Twitteru napsal, že ze strany Prahy nejde o nahodilý rozmar: „Vycházíme z dlouhodobých podnětů občanů a české lidskoprávní tradice.“

Přejmenování prosazovala delší dobu petice, jejímž iniciátorem je zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Zelení). Pro změnu názvu jsou i šéfové koaličních klubů Spojené síly pro Prahu a Praha sobě Jiří Pospíšil a Jan Čižinský.

S průkazy potíže nebudou

Na semaforech se rozsvěcí zelená a auta projíždějí přes náměstí Pod Kaštany. Na dlouhou dobu jediná zajímavější událost, kterou člověk v blízkosti náměstí v Praze 6 pozoruje. Jinak mrtvo a prázdno. Cedule s nápisem „volné pobíhání psů povoleno“ působí úsměvně, za celou hodinu přes náměstí prošlo jen pár jedinců, natož aby tam pobíhali psi.

Ruská ambasáda ale není jedinou budovou u náměstí. Nachází se tam například rezidence belgického velvyslanectví. Nikdo v místě nemá hlášen trvalý pobyt. Případné komplikace, které by nastaly s povinností změnit si bydliště v občanských průkazech, tím odpadají. To byl podle Aktuálně.cz také jeden z důvodů, proč oproti minulosti návrh podpořila i místopisná komise.

Vzhledem k tomu, že Boris Němcov byl vicepremiérem Ruské federace, bude podle Hřiba na událost pozvána také Němcovova dcera, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a ruský velvyslanec.Rozhodnutí o přejmenování má padnout do dvou týdnů, tak aby se vše stihlo na výročí Němcovovy vraždy. „Plán je hlasovat o přejmenování 24. 2. Ceremoniál přejmenování 27. 2. stihneme,“ odpověděl Hřib na dotaz, zda lze celou záležitost zvládnout.

Velvyslanectví Ruské federace v České republice se nachází v blízkosti náměstí.

Náměstí před ruskými ambasádami v minulosti po Němcovovi přejmenovali také ve Washingtonu, Vilniusu nebo v Kyjevě.

Objednavatelé vražd neznámí

Němcov zastával za prezidenta Borise Jelcina dva roky funkci vicepremiéra. V tom období v Rusku probíhaly velké ekonomické změny, otevíralo se zahraničním investorům, to umožnilo mimo jiné růst moci oligarchů, za což bývá Němcov v Rusku kritizován.

V roce 2010 se Němcov stal jedním z prvních signatářů opoziční kampaně s názvem „Putin musí odejít“. O pět let později byl na moskevském mostě zastřelen, několik dní před demonstrací proti hospodářské krizi v zemi a válce na Ukrajině. Vykonavatele vraždy policisté dopadli, kdo vraždu objednal, se dodnes neví.

Kromě náměstí Borise Němcova by podle Aktuálně.cz mohla v Praze nově vzniknout také promenáda novinářky Anny Politkovské, v Královské oboře ve Stromovce by vedla od Místodržitelského letohrádku.

I Politkovská kritizovala Putina. V den jeho čtyřiapadesátých narozenin v roce 2006 ji zavraždili. Zatímco hlavní pachatele vraždy poslal soud o osm let později doživotně do vězení, objednavatel činu dosud není znám, stejně jako u Němcova.

Autor: