Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šnajdr: Zdravotnictví hrozí krach

Česko

PRAHA Pokud se nezvýší platby státu na zdravotní pojištění, bude podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra příští rok ohrožena stabilita financování zdravotnictví. Stát nyní platí například za děti a důchodce 677 korun měsíčně. Letos zdravotnictví nepociťuje ekonomickou krizi díky rezervám zdravotních pojišťoven vytvořeným v minulosti, řekl Šnajdr České televizi při víkendovém jednání České stomatologické komory.

Návrhy na zvýšení plateb na letošní a příští rok podle něho neprošly a někteří politici prý navrhují zmražení úhrady. „Ministerstvo zdravotnictví s tím nesouhlasí a udělá všechno pro to, aby nenastal černý scénář, to znamená, že platba nebude navýšena. Protože příští rok dopadne na zdravotnictví hospodářská krize a znamenalo by to ohrožení stability financování zdravotnictví,“ uvedl náměstek.

Klesla by podle něj kvalita zdravotní péče. Například by se údajně prodloužily čekací lhůty na zákroky. Šnajdr kritizoval „nesmyslné“ sociální dávky a opatření proti hospodářské krizi, jako je podle něj plánované zavedení šrotovného. Takzvané šrotovné, tedy dotaci na koupi nového automobilu za podmínky sešrotování starého, prosadila navzdory vetu prezidenta Václava Klause ČSSD. Jeho zavedení ale bude na vládě.

Finanční rezervy brzy dojdou „Na tyto šílenosti vydáváme miliardy a desítky miliard, které chybí v oblastech, které jsou potřebné, a zdravotnictví je dobrý příklad,“ podotkl Šnajdr.

Kritizoval levici, která se podle něho ve sněmovně odmítla zabývat protikrizovými opatřeními ve zdravotnictví.

„Mohli jsme mít úspory tři miliardy na lécích, mohli jsme mít zakázáno, aby zdravotní pojišťovny platily za přestup svých pojištěnců, a podobně,“ dodal.

Rezervy zdravotních pojišťoven budou podle Šnajdra vyčerpány možná na konci letošního, možná začátkem příštího roku. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna má nyní měsíční výdaje asi o půl miliardy korun vyšší, než jsou její příjmy, uvedl náměstek.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...