Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šnajdrova éra definitivně končí. Ve VZP skončil 'jeho' poslední náměstek

Česko

  11:31aktualizováno  11:46
Všeobecnou zdravotní pojišťovnu definitivně opouští někdejší nejmocnější muž českého zdravotnictví Marek Šnajdr. S ním ze svého postu odchází i ekonomický náměstek pojišťovny Jan Halama.

Marek Šnajdr foto: Onřej NěmecLidové noviny

Pokud chcete fungovat ve zdravotnictví, musíte to vzít přes Marka Šnajdra. Pravidlo, které v Česku platilo dlouhá léta, bere za své.

Doposud nejmocnější muž českého zdravotnictví definitivně končí ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Jednání správní rady se v pondělí zúčastnil naposledy. Spolu s ním navíc ze svého postu odchází "poslední šnajdrovec" - ekonomický náměstek pojišťovny Jan Halama. Na starosti měl například rozprodej majetku.

Malebné zámečky prodal "za hubičku"

"Jan Halama skončil v pátek. Řízením úseku byla pověřena ředitelka odboru účetnictví a controllingu Markéta Slavíková. Na pozici ekonomického náměstka bude vypsáno řádné výběrové řízení," potvrdil informaci mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Jan Halama měl v pojišťovně na starosti například nepovedený rozprodej majetku. Všeobecná zdravotní pojišťovna chtěla původně za vybrané filiálky v Praze i v regionech utržit více než dvě miliardy korun, nakonec se jí podařilo dostat sotva čtvrtinu. Malebné zámečky v centrech měst totiž začala prodávat "za hubičku".

Jak upozornily Lidové noviny předloni na podzim, filiálku v Litoměřicích prodala pojišťovna regionálním politikům za cenu nižší, než za jakou ji bylo původně ochotno koupit Biskupství litoměřické. Pod cenou se zbavila také poboček v Ústí nad Labem či Hradci Králové.

Nová krev

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek vyměnil část managementu pojišťovny už loni na jaře. Ve funkcích tehdy skončili čtyři ze šesti náměstků.

Náměstka pro informatiku Huberta Maxu, který odešel do důchodu, nahradil do té doby ředitel odboru interního auditu a kontroly Pavel Východský. Skončil také náměstek pro právo a legislativu Martin Ježek a náměstkyně pro zdravotní péči Miloslava Šlajsová. Kabátek odvolal i náměstka pro služby klientům Iva Dvořáka.

"V některých případech jsem se rozcházel v názoru, jak úsek vést. Nová krev je přínosná. Je to snaha o změnu myšlení vrcholového vedení VZP," komentoval tehdy změny ve vedení Kabátek.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...