Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šneci se vrací na štědrovečerní tabuli

Česko

PRAHA Elegantní, vedle sebe složení šneci po burgundsku nebo třeba originální šnečí kaviár servírovaný na malých kolečkách bílého pečiva potřeného máslem. I tak bude vypadat předkrm štědrovečerní tabule v nejedné české domácnosti.

Šneci, nebo chcete-li hlemýždi, byli dříve běžnou součástí české kuchyně a hlavně – konkurovali tradičnímu vánočnímu pokrmu, kterým je kapr. V nejznámější české kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové jsou hned čtyři recepty na úpravu šnečího masa. „Je to typické vánoční jídlo, které bylo postním jídlem chudiny. Toto jídlo se přeneslo z chudých vrstev do měst, kde okamžitě stalo jídlem snobů,“ potvrzuje šéfredaktorka časopisu Food service Maria Horníková. Dnes se v Česku zkonzumuje deset tun šneků ročně. Prodej šnečích specialit podle dovozců ročně roste o 10 až 15 procent.

Mezi lidmi je v republice o šnečí speciality, jako jsou šnečí játra, kaviár nebo i paštika, stále větší zájem. „Ještě více lidé nakupují tyto lahůdky před Vánoci a servírují to přímo na štědrovečerní stůl anebo jako kuriózní dárek,“ popsala Dorota Součková, majitelka největší české firmy vyrábějící šnečí speciality Snailex Plus.

Skupina lidí, kteří tuto vybranou lahůdku kupují, je velmi různorodá. „Šneky si lidé kupují nejen o Vánocích, ale i během roku, když na ně mají chuť,“ řekla Součková. Velký boom zažili hlemýždi na začátku šedesátých let, kdy se v Praze ujala tradice chodit v poledne na Štědrý den „na šneky“. Byla to společenská událost, kam chodili nejen snobové, ale hlavně umělci, malíři a spisovatelé, kteří si pochutnávali na šnecích po burgundsku, především v Klášterní vinárně u Národního divadla.

Labužníci šneky nejraději jedí upravené po burgundsku, ale stejně tak jako mnoho druhů šneků existuje nepřeberné množství receptů. „Šneci se upravují na mnoho způsobů, ale česnekový základ je vždy stejný. Česnek prostě ke šnekům patří, a pokud je dobře upravený, tak je to opravdu božská mana,“ míní Součková. Nad šneky vítězí kapr V konkurenci s tradičním vánočním kaprem a bramborovým salátem však šneci stále zaostávají. „V minulých letech byl sice mírný pokles prodeje kaprů na úkor jiných vánočních jídel, ale v poslední době se vše vrátilo do starých kolejí,“ uvedl Josef Mareš, obchodní manažer sádek Lahovice. Zájem o jiné druhy ryb není před Vánoci tak veliký. „Dravce, jako jsou štiky, sumci nebo candáti, s většími úspěchy prodáváme spíše na podzim v době výlovů,“ míní Mareš.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat