Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněhová kalamita končí, na horách začala lyžařská sezona

Vyznavači zimních sportů si mohli užít první říjnové lyžování na sjezdovce na Černé hoře v Janských Lázních na Trutnovsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyznavači zimních sportů si mohli užít první říjnové lyžování na sjezdovce na Černé hoře v Janských Lázních na Trutnovsku | foto: ČTK

PRAHA Sněhová kalamita, která v uplynulých dnech zasáhla republiku, doznívá. Víkend už byl spíš ve znamení nápravy škod. Ve čtvrtek a v pátek kvůli silnému sněžení a větru hlavně na severu a severovýchodě země přibývalo výpadků proudu, neprůjezdných silnic a zatarasených železničních tratí. Nízkým teplotám lze připsat i několik úmrtí. Nebývalý, na říjen rekordní příděl sněhu, ale udělal radost lyžařům. Na horách se v některých střediscích rozjely vleky o poznání dřív než v jiné roky.

Problémy v minulých dnech působily hlavně stromy, které pod vahou sněhu a nárazů větru spadly, přetrhaly vedení a zablokovaly silnice a železniční tratě. Nyní už je drtivá většina komunikací otevřená a také míst bez elektřiny už jsou jen stovky oproti předchozím tisícům a desetitisícům.

Týmy silničářů, železničářů i energetiků pracovaly celý víkend. Jen energetici škody odhadují na desítky milionů.

Někteří lidé byli bez elektřiny desítky hodin. V penzionu Heidi v jizerskohorských Hraběticích se bez ní museli obejít 36 hodin. "Znovu se rozeběhla v sobotu před polednem. Museli jsme vyhodit nějaké maso nebo nanuky. Přišli jsme o zboží za více než 3000 korun. Navíc jsme nemohli ubytovat hosty. Na elektřinu máme i topení," řekl majitel penzionu David Charypar.

Dnes dopoledne už bez proudu zůstávalo méně než 5000 zákazníků ČEZ, a v 17:00 jich nebylo víc než 1500. V postižených regionech jde už jen o stovky případů. Naprostá většina by měla mít elektřinu ještě dnes, řekla mluvčí energetické firmy Eva Nováková. V pátek, kdy byla v tomto ohledu situace nejhorší, bylo bez proudu 60.000 odběrných míst.

Týmy opravářů pracovaly několik dnů. "Děláme od té doby, co to (vedení) padá. Takže už od středy. Ale trošku jsem se i vyspal. Už to jede, to nejhorší máme za sebou. Jen ty delší úseky, samoty, se ještě dělají," řekl František Galetka, který zasahoval ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

Čtěte více: Kraje postupně odvolávají kalamitní stav

ČEZ postupně vyhlásil kalamitní stav v 11 okresech, dnes v 10:00 ho odvolal v okresech Bruntál, Jeseník, Šumperk, Havlíčkův Brod a Chrudim, zatím naopak zůstal v okresech Rychnov nad Kněžnou, Frýdek-Místek, Vsetín, Ústí nad Orlicí, Jablonec nad Nisou a Liberec. Například na Liberecku i Jablonecku byly ale dopoledne bez elektřiny už jenom stovky domácností a dalších odběratelů. "Už (bez elektřiny) nejsou celé obce, ale pouze ulice nebo jednotlivé domy," řekla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová Hendrychová.

Počasí zkomplikovalo i provoz na železnici. Zatímco v sobotu ráno byly uzavřeny ještě čtyři železniční tratě, dnes už zbývá jen úsek Smržovka - Josefův Důl na Jablonecku, kde na koleje napadalo velké množství stromů a větví.

Ubývá také uzavřených silnic, od rána je průjezdná například silnice směrem na Morávku na Frýdecko-Místecku. Třeba v Libereckém kraji ale ráno stále nebyly sjízdné některé silnice, na nichž ještě zůstaly popadané stromy. V Jablonci nad Nisou, kde kalamita na přechodnou dobu lidi odřízla i od topení a dodávek teplé vody, byly ještě dnes odpoledne zcela zablokovány dvě ulice v zalesněných částech města. Při sněhové kalamitě je zavalily popraskané stromy a větve.

Nízkým teplotám lze zřejmě připsat některá úmrtí. V pátek časně ráno asi umrzl zhruba čtyřicetiletý muž na sídlišti Lehovec v Praze 14, v sobotu brzy ráno se stal zřejmě obětí podchlazení pětapadesátiletý muž v Hlubočepích. Již ve čtvrtek ráno se náhlý příchod zimy pravděpodobně spolu s nadměrným pitím alkoholu nepřímo podílel na úmrtí jedenačtyřicetiletého bezdomovce pod Barrandovským mostem.

Předčasný příchod zimy mohl potěšit lyžaře. Stovky milovníků zimních sportů vyrazily během víkendu například do horských středisek v Krkonoších, v Orlických i Jizerských horách. Na trasy vyjeli především běžkaři. Je ale otázka, jak dlouho sníh na horách vydrží, na většině území již dnes nový nepřipadl. Také teploty mají příští týden vzrůst.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Psycholog / Psycholožka

Státní léčebné lázně Janské Lázně, státní podnik
Královéhradecký kraj