Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněm ANO: hlavně se nehádat, Babišovi by měl krýt záda ministr Brabec

Radost ze zvolení do nejužšího vedení ANO si po dvou letech podle všeho budou moci zopakovat Jaroslav Faltýnek a Jaroslava Pokorná Jermanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost ze zvolení do nejužšího vedení ANO si po dvou letech podle všeho budou moci zopakovat Jaroslav Faltýnek a Jaroslava Pokorná Jermanová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Zdá se, že „dívčí válka“ je zažehnána. Ještě na přelomu roku to vypadalo, že hlavní událostí víkendového sněmu hnutí ANO bude souboj žen o místopředsednické funkce. Ve hře o židle se ocitly středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, šéfka hejtmanů Jana Vildumetzová a v zákulisí se hovořilo i o pražské primátorce Adrianě Krnáčové.

Podle zjištění LN však v uplynulých dnech vznikla nepsaná dohoda, podle níž by se místopředsedkyní měla stát bývalá místopředsedkyně sněmovny Jermanová.

Předsedkyně Asociace krajů České republiky a karlovarská hejtmanka Vildumetzová by se měla stát jedním z členů (volit se jich bude až osm) předsednictva hnutí ANO. LN sice narazily u členů blízkých vedení ANO na přání, aby se Vildumetzová stala místopředsedkyní, vzhledem ke svým funkcím by však již neměla tolik času věnovat se činnosti hnutí.

S Brabcem za zády

Pokud se nestane nic zcela neočekávaného, post předsedy obhájí ministr financí Andrej Babiš. O druhý nejdůležitější post hnutí – prvního místopředsedy – se ucházejí tři aspiranti. Funkci obhajuje Jaroslav Faltýnek, nominaci získali i brněnský primátor Petr Vokřál a zmiňovaná hejtmanka Jermanová. Favoritem je předseda poslaneckého klubu Faltýnek, kterého však v poslední době sužují zdravotní problémy. Kandidaturu na muže č.2 v hnutí však zatím nezabalil.

Delegáti víkendového sjezdu dále budou volit až čtyři místopředsedy. Podle informací LN jsou hlavními favority brněnský primátor Vokřál, hejtmanka Jermanová, ministr obrany a předseda pražské organizace ANO Martin Stropnický a ministr životního prostředí Richard Brabec. Právě v něm někteří delegáti, s nimiž LN hovořily, spatřují politika, který bude schopen krýt záda předsedovi Babišovi a být aktivním v době předvolební kampaně pro sněmovní volby.

A bez Kleslové

Naopak menší šanci na proniknutí do nejužšího vedení má současný místopředseda – poslanec Jan Volný nebo poslanec Ivan Pilný. Ten byl jedním z těch, kdo na minulém sněmu a především po jeho skončení vystupovali vůči vedení ANO kriticky.

„Já jsem říkal, že ve vedení by měli být lidé, kteří se mohou o svoji minulost opřít, mají nějaké zkušenosti, ne takoví ti šíbři,“ pronesl Pilný před dvěma lety. Narážel na tehdejší starostku Prahy 10 a místopředsedkyni hnutí Radmilu Kleslovou, která však na přelomu let 2015 a 2016 kvůli kritice za angažmá v městských firmách politicky padla.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na volebním sněmu v sobotu 28. února.
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová na volebním sněmu hnutí ANO s Radmilou...

Vzhledem k tomu, že Kleslová se na sněmu o funkce ucházet nebude, lze očekávat poklidné rokování – právě jméno této vlivné právničky na minulém setkání delegátů na pražském Chodově jitřilo atmosféru.

Podnikatelé do politiky?

Politolog z Univerzity Palackého Pavel Šaradín příliš zásadních událostí od sněmu neočekává. „Razantní změny neočekávám, uškodilo by jim to. Hnutí potřebuje být jednotné a schválit návrhy, které se předloží. Jednota před volbami je zásadní,“ řekl LN Šaradín.

Podle politologa se ANO podařilo v krajských či předtím v komunálních volbách objevit několik zajímavých politiků – především v Brně a v Moravskoslezském kraji. „Na druhou stranu ne vždy se výběr osobností podařil. Jsou tu případy, kdy se odvolávají politici ANO. Různé organizace se rozhádaly či rozpadly, na čemž hnutí musí nadále pracovat,“ připomíná Šaradín například příběh olomouckého hejtmana Oty Košty, kterého chce vedení ANO zbavit z funkce.

Na víkendovém sněmu se nebudou řešit kandidátní listiny pro sněmovní volby. Naopak jedním z témat bude vstup podnikatelů do politiky. Vzhledem k zákonu o střetu zájmů bude nyní pro Babiše a spol. obtížnější lákat ke kandidatuře bohaté podnikatele.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!