Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANO vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Koalice smetla jeho návrhy

Česko

  18:41aktualizováno  20:22
Poslanci ANO vyvolají hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy poté, co koalice smetla na začátku první letošní schůze návrhy opozičního hnutí, čím by se měla Sněmovna zabývat. Žádost o mimořádnou schůzi klub doručí do konce týdne, řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Hlasování o nedůvěře vládě bude mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby.

„Byli jsme svědky toho, že mí kolegové vystoupili se zásadními podněty z oblasti zdravotnictví, z oblasti sociální, rozpočtového chaosu včetně směřování daňové politiky, energetické krize, dopady předsednictví a samozřejmě cenzury, kterou připravuje tato vláda. Každý jednotlivý bod jste zamítli, toto jsou problémy lidí této země,“ řekla předtím Schillerová a následně si vzala dvouhodinovou přestávku na poradu poslaneckého klubu.

Hlasování o nedůvěře vládě již v prosinci chtělo vyvolat hnutí SPD Tomia Okamury. „Oslovíme hnutí ANO, doufám, že se přidají,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura 13. prosince. Ke svolání mimořádné schůze a hlasování o nedůvěře vládě je třeba nejméně 50 poslanců.

Opoziční ANO a SPD mají ve Sněmovně 92 hlasů, což k povalení vlády nestačí. K vyjádření nedůvěry je třeba 101 hlasů, ale mimořádná schůze Sněmovny dá opozičním poslancům šanci za pozornosti médií rekapitulovat výhrady k vládě.

A zejména příležitost k obsáhlému vystoupení i šéfovi hnutí Andreji Babišovi, pokud postoupí do druhého kola prezidentské volby. „S panem Babišem jsme to vůbec neprobírali,“ řekla na dotaz iDNES.cz Schillerová.

Babiš v úterý zamířil do Francie, kde se setkal s prezidentem Emmanuelem Macronem. Předtím šéfa ANO přijal na společné snídani nejbohatší muž planety, francouzský miliardář Bernard Arnault.

Premiér Petr Fiala reagoval, že opozice má právo svolat hlasování o nedůvěře kdykoliv. Návrh ANO dává do souvislosti s volbou hlavy státu.

„Hlasování o nedůvěře vládě mezi 1. a 2. kolem prezidentských voleb by mělo být Andreji Babišovi započítáno jako náklad prezidentské kampaně,“ napsala na Twitteru šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.