Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna asi dá zkušeným referentům výjimku ze vzdělání

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto: MAFRA - Dan Materna

Praha Někteří referenti státních úřadů asi nebudou muset mít maturitu, aby se stali státními zaměstnanci ve služebním poměru. Výjimku by měla dát Sněmovna podle čtvrtečního doporučení ústavně-právního výboru pracovníkům starším 50 let s nejméně dvacetiletou praxí. Ostatní referenti bez maturity budou mít šanci doplnit si vzdělání v příštích pěti letech. Plénum by mohlo schvalovat upravenou senátní novelu o státní službě příští týden.

Senátní novela měla řešit situaci 500 až 600 zaměstnanců, zejména ze správy sociálního zabezpečení. Bez příslušného vzdělání by museli do začátku letošního července skončit.

Na návrh ministerstva vnitra čekají služební zákon zřejmě i další změny. Úlevu by mohli získat posudkoví lékaři, jichž není dostatek. Státní zaměstnanci by do složení úřednické zkoušky také nemuseli dostávat nejnižší platový tarif.

Na posudkové lékaře míří navrhovaná výjimka, podle níž by nemuseli skončit s dosažením 70 let věku. Stejná výjimka už byla schválena pro diplomaty. Měla by podle doporučení výboru trvat do roku 2021. Výbor nepodpořil návrh Radky Maxové (ANO), aby výjimka byla jen dvouletá.

Zrušení nutnosti dát novému státnímu zaměstnanci do složení úřednické zkoušky nejnižší tarif zdůvodnilo ministerstvo vnitra tím, že nynější stav je demotivující pro případné žadatele o přijetí do služebního poměru s delší praxí v oboru mimo státní službu. Nově by takovým lidem náležel platový stupeň podle jejich dosavadní praxe.

Žadatelé o přijetí do služebního poměru by měli nově dokládat zdravotní způsobilost pouze při přijetí, nikoliv už při výběrovém řízení. Ústní pohovor při velkém zájmu uchazečů by podle další z úprav mohla nahradit písemná zkouška. Služební průkazy státních zaměstnanců by nově mohly být očipovány kvůli usnadnění vstupu do státních budov.

Bez podpory výboru zůstaly návrhy Pavly Golasowské (KDU-ČSL), které by například umožnily pobírat státním zaměstnancům aspoň omezené odměny za zastupování státu v řídících nebo kontrolních orgánech firem. Nyní to zákon zakazuje.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...