2. února 2017 19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omluvte se vyšetřovací komisi za ‚šaškárnu a prasárnu‘, vyzvala sněmovna Babiše

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna vyzvala ministra financí a předsedu vládního hnutí ANO Andreje Babiše, aby se omluvil za své výroky na adresu sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie. Na návrh předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) to schválili poslanci při hlasování o usneseních k závěrečné zprávě komise. Babiš ve čtvrtek v souvislosti s komisí a jejími závěry hovořil o výsměchu, šaškárně či prasárně.

Hamáček Babišovy výroky označil za skandální, nepřijatelné a za zpochybňování základů demokracie. Posléze ho v rozpravě vyzval k omluvě, což Babiš odmítl. Proto Hamáček navrhl usnesení, které Sněmovna přijala. Pro výzvu k omluvě hlasovalo 82 poslanců napříč stranami, pouze poslanci z klubu ANO a Jiří Štětina (Úsvit) hlasovali proti, zbytek klubu Úsvitu se zdržel. Podle hlasovací listiny se ale zdržel i předseda komise Pavel Blažek (ODS).

Ministr financí Andrej Babiš po jednání vlády 28. listopadu v Praze.
Premiér Bohuslav Sobotka a první místopředseda vlády a ministr financí Andrej...

„Já se nemám komu omlouvat,“ reagoval Babiš u řečnického pultu na Hamáčkovu výzvu. Hamáček na dotaz ČTK sdělil, že pokud se Babiš neomluví, postih mu za to nehrozí.

„Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že ‚české Palermo‘ vyhrálo,“ řekl Babiš v poledne na tiskové konferenci. Palermem jsou podle něj ČSSD, ODS či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš trvá na tom, že loňská reforma policie sloužila k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD.

Babiš navíc pokládá za absurdní, že komisi vedl Pavel Blažek, který působil jako ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (oba ODS) v době, kdy na Úřadu vlády zasahoval protimafiánský útvar, tehdy pod vedením Roberta Šlachty.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz