Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiala z SPD tvrdil, že vláda může zákon využít k vyslání vojáků na Ukrajinu

Česko

  11:40aktualizováno  14:35
Novou brannou legislativu a rozšíření možnosti dobrovolného zapojení obyvatel do obrany Česka začali projednávat poslanci. ANO se rozhodlo vetovat přijetí zákona během jediného dne. SPD tvrdí, že ji může vláda využít k vyslání českých vojáků na bojiště na Ukrajině. Ministryně obrany Jana Černochová to odmítla.

„Už nyní mají občané možnost stát se vojáky z povolání, vstoupit do aktivní zálohy nebo se zúčastnit dobrovolného vojenského cvičení. Dobrovolné předurčení bude čtvrtou možností, jak se budou občané moci zapojit,“ uvedla dříve Černochová.

Člověk, který o ně požádá, by musel bezprostředně podstoupit jen zdravotní prohlídku. Pokud by se ale zhoršila bezpečnostní situace, musel by projít výcvikem.

Měním obrannou legislativu pro účely zapojení do válečného konfliktu, tvrdil politik SPD

Ostře kriticky k návrhu vlády vystoupil šéf poslanců SPD Radim Fiala. Mluvil o tom, že k předurčení pro doplnění ozbrojených sil je třeba jen věk nad 18 let, zdravotní způsobilost, podpis a potřeba ozbrojených sil.

„Zásadně mi tam chybí, že se v tomto případě nehovoří o obraně České republiky nebo jejich občanů,“ řekl Radim Fiala.

„Je zde velké riziko, že právě tento institut, ale nejen on, by mohl sloužit k vyslání českých občanů do zahraničí, např. na bojiště v Ukrajině. Velké potencionální riziko pro české občany představuje také zkrácení lhůty od doručení povolávacího rozkazu k nástupu na cvičení nebo operační nasazení až na tři dny. Dosud to bylo 30 dnů,“ prohlásil šéf poslanců SPD.

„Tento návrh zákona jasně mění obrannou legislativu pro účely zapojení občanů ČR do válečného konfliktu. Například ve změně zákona 219/1999 Sb., o ozbrojených silách, se rozšiřuje ustanovení o nasazení mimo území České republiky,“ řekl šéf poslanců SPD.

To, že chce vládní koalice zavléct Českou republiku do války, odmítl to nejprve poslanec STAN Josef Flek. „Měníme obrannou legislativu, abychom tam mohli být za tři dny. Tak co si o tom lidé mají myslet,“ reagoval na něj Radim Fiala.

Nikdo nezatahuje Českou republiku do války na Ukrajině, ohradila se Černochová

„Chtěla bych se ohradit proti tomu, že tato norma zapojuje Českou republiku do válečného konfliktu,“ řekla nakonec i ministryně obrany Jana Černochová. „Nikdo nezatahuje Českou republiku do války na Ukrajině,“ prohlásila Černochová.

Novela upravuje i odměňování vojáků v aktivní záloze a umožní ministerstvu obrany využívat údaje z informačních systémů veřejné správy k obrannému plánování i mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Zakotví i zákonnou úpravu vojenských vlaků kvůli zajištění přednostního průjezdu po železnici.

Na obranu nově nejméně 2 procenta HDP

Vláda Petra Fialy se také rozhodla také do zákona o financování obrany zakotvit, že na obranu půjdou každý rok minimálně 2 procenta hrubého domácího produktu.

Souvisí to se závazky, které vyplývají z členství Česka v NATO, a jde i o reakci na situaci v Evropě po invazi Ruska na Ukrajinu. „Peníze, které vynaložíme na obranu, se znásobují,“ řekl premiér po projednání návrhu ve vládě.

„Česká republika nechce být černým pasažérem NATO,“ řekl poslanec vládního hnutí STAN Josef Flek.

Vytvořte si vlastní domov blízko Prahy v Benátkách nad Jizerou.
Vytvořte si vlastní domov blízko Prahy v Benátkách nad Jizerou.

Lidická, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
3 970 000 Kč

Mohlo by vás zajímat