12. prosince 2017 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O vydání Babiše s Faltýnkem se bude jednat v příštím roce. Výbor chce spis ve sněmovně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Mandátový a imunitní výbor v úterý přerušil projednávání žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Poslanci se chtějí s detaily kauzy Čapí hnízdo nejdříve seznámit. Po policii chtějí, aby spis přinesla do sněmovny. K úplnému projednání tak dojde až v příštím roce.

„Mandátový výbor dospěl k závěru, že by byl rád, kdyby místo možnosti seznámit se se spisem v prostorách Krajského ředitelství Policie ČR v Praze, měl tuto možnost na půdě mandátového a imunitního výboru, samozřejmě za přítomnosti orgánů činných v trestním řízení,“ cituje server iDnes.cz, jenž informaci přinesl, slova předsedy výboru Stanislava Grospiče (KSČM) po jednání.

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek při jednání v Poslanecké sněmovně o...
V čele hnutí stane i pro další dva roky Andrej Babiš. Druhým mužem ANO bude...

Pokud žádost výboru nebudou provázet komplikace a policie jí vyhoví, členové výboru by mohli dospět k doporučujícímu usnesení v lednu příštího roku, očekává Grospič.

Žádostí o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka se nově sestavený mandátový výbor zabýval již na konci listopadu, připomíná iDnes.cz. Šéf hnutí ANO a předseda vlády v jedné osobě, jehož policie podezírá z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, tehdy kritizoval rychlý postup policistů. Podle jeho slov jde o vykonstruovaný politický případ. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Jednání však bylo tehdy přerušeno, neboť zástupci výboru chtěli vyslyšet vyšetřovale kauzy a dozorujícího státního zástupce. Zatím není známo, kdy se jejich slyšení ve sněmovně uskuteční.

Poslanecká sněmovna oba poslance již jednou vydala v září letošního roku. Vzhledem k tomu, že Babiš s Faltýnkem své mandáty v říjnových parlamentních volbách obhájili, však policie musela jejich stíhání kvůli neoprávněnému čerpání padesátimiliónové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo na Olbramovicku přerušit.

V kauze je dohromady obviněno jedenáct lidí. Jde například o Babišovu manželku Moniku Babišovou, jeho děti Adrianu Bobekovou a Andreje Babiše či švagra Martina Herodese.

rsaRobert Sattler
  • 33Diskuse

Najdete na Lidovky.cz