Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna by ošetřovné mohla mimořádně řešit v úterý. Zeman normu okamžitě podepíše

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Prodloužení ošetřovného kvůli uzavření škol na ochranu před koronavirem by mohlo být přijato příští týden. Zákon by Sněmovna mohla schválit na mimořádné schůzi ve stavu legislativní nouze v úterý, ještě ten den by svůj souhlas mohl případně dát i Senát a prezident. Po jednání vlády to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Prezident Miloš Zeman je připraven normu okamžitě podepsat, uvedl jeho mluvčí.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že se horní komora k zákonu sejde ve středu, nejpozději ve čtvrtek. O termínu rozhodne v úterý organizační výbor Senátu.

Školy se uzavřely 11. března. Zaměstnanci, kteří s dětmi zůstali doma, mohou pobírat po devět dnů ošetřovné. Termín vyprší ve čtvrtek. Vláda se dohodla, že by ošetřovné od desátého dne dál vyplácel stát, a to po celou zbývající dobu uzavření škol. 

Stejně jako dosud by dávku měli dostávat rodiče dětí do deseti let, a to 60 procent denního základu příjmu. Samoživitelé a samoživitelky by ošetřovné dál měli na školáky do 16 let. Babiš už dřív řekl, že by to mělo rozpočet stát 1,9 miliardy korun.

Návrh zákona připravilo ministerstvo práce, zveřejnilo ho minulý týden. Premiér v úterý oznámil, že kabinet normu nevyužije a rozhodne o změně ošetřovného jen svým nařízením. Ve středu řekl, že se ošetřovné přece jen změní zákonem.

„Nakonec jsme se domluvili, že to uděláme zákonem. Intenzivně jsme komunikovali s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Předpokládáme, že mimořádná schůze v legislativní nouzi proběhne v úterý a pan Vondráček se snaží ve stejný den získat souhlas Senátu a pana prezidenta. Pokud by se to povedlo, tak bychom vlastně za jeden den mohli ošetřovné schválit,“ uvedl Babiš.

Babiš později připustil, že ve Sněmovně může zákon čelit návrhům na změny. „Ale teď není čas dělat nějaké populistické návrhy. Předpokládám, že jako koalice na to získáme většinu a nebudeme na tom zbytečně trávit čas. Těch peněz potřebujeme strašně moc a myslím, že to je korektní,“ řekl premiér ČTK.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes na twitteru uvedl, že Zeman přijal v Lánech předsedu poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Přislíbil mu podporu při projednávání zavedení ošetřovného. Ovčáček uvedl, že Zeman normu okamžitě podepíše. Zároveň poznamenal, že Zeman poděkoval hnutí ANO za podporu Stanislava Křečka při volbě ombudsmana a za podporu ve věci ústavní žaloby na prezidenta.

Ministerstvo práce navrhlo původně ošetřovné i pro rodiče z řad živnostníků, kteří na dávku nemají nárok. Babiš uvedl, že program pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) připraví ministerstvo průmyslu. „Je to, jak to bylo, živnostníky bude řešit pan (ministr průmyslu Karel) Havlíček (za ANO) se mnou,“ dodal Babiš.

Stav legislativní nouze vyhlašuje na určitou dobu předseda Sněmovny, plénum musí vyhlášení potvrdit. Legislativní nouze umožňuje zkrácené projednávání zákonů. Nejprve je musejí projednat v určité lhůtě příslušné výbory. Sněmovna je pak může schvalovat zrychleně v při jednom projednávání místo obvyklých tří.

V legislativní nouzi jednala Sněmovna naposledy na konci roku 2012, kdy schvalovala úpravu ohledně platů soudců a státních zástupců a změny ve způsobu výplaty některých sociálních dávek. V listopadu 2010 dolní komora přijala v legislativní nouzi balík úsporných opatření kvůli povodním.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!