5. listopadu 2019 14:57, aktualizováno  15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna by podle Faltýnka měla změnit jednací řád. Poslanci prý řeční dlouho

Jaroslav Faltýnek (ANO) během svého proslovu ve sněmovně před hlasováním o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Faltýnek (ANO) během svého proslovu ve sněmovně před hlasováním o... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek by chtěl od příštího volebního období změnit jednací řád Sněmovny a omezit řečnickou dobu poslanců. Na úterní tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny uvedl, že Česko je jednou z mála zemí, která nemá dobu projevů v dolní komoře žádným způsobem omezenou.

Faltýnek v úterý reagoval na vyjádření některých opozičních poslanců, podle kterých je v rozporu s právy poslanců, že Sněmovna bude ve středu hlasovat o vládním návrhu, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků i zdanění hazardu, před ukončením rozpravy. Koalice stanovila určitý termín hlasování v reakci na dlouhou debatu vyplněnou kritickými projevy opozičních zákonodárců.

„My rozumíme tomu, že obstrukce je legitimní nástroj opozice, ale je rozdíl mezi obstrukcí a destrukcí. Domníváme se, že se to dostává do fáze destrukce,“ řekl Faltýnek. „Možná by bylo dobře pro příští volební období změnit zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Jsme jedna z mála zemí, která nemá žádným způsobem omezenou řečnickou dobu,“ poznamenal.

Podle něj například v Německu, Rakousku či Francii omezena doba je. V Německu jsou časové kvóty určeny výsledkem voleb, řekl šéf poslanců ANO. Úpravy sněmovního jednacího řádu navrhoval dříve také předseda Sněmovny a místopředseda ANO Radek Vondráček, jeho snahy ale v dolní komoře neuspěly.

„Nebyla vůle dalších subjektů k této debatě. Dneska už je vůle některých subjektů, třeba Pirátů. V pondělí jsem seděl s panem Michálkem a dohodli jsme se, že se pokusíme společně začít pracovat na změně jednacího řádu,“ uvedl Faltýnek.

Michálek na dotaz  napsal, že zjišťoval situaci v Rakousku a na Slovensku a chtěl by spolu s experty na ústavní právo diskutovat možnosti kultivace parlamentní rozpravy. „Patrně k tomu uděláme pracovní skupinu,“ uvedl.

„Máme minimálně rok a půl na přípravu novely. Věřím tomu, že se zapojí všechny subjekty ve Sněmovně a podíváme se do zahraničí, jak to funguje. Třeba na Slovensku je znovelizovaný jednací řád a ve třetím čtení se pouze hlasuje,“ poznamenal Faltýnek.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...