Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci se přeli o odečty tepla každý měsíc. Kdo to zaplatí? ptá se Peštová

Poslankyně za ANO Berenika Peštová foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Poslanci se přeli o vládní návrh, který by zavedl častější dálkové odečty spotřebovaného tepla a teplé vody v bytech. Novela zákona o užívání bytů předpokládá, že by to mělo být alespoň jednou za měsíc. „Nemůžeme to přijmout, aby to zůstalo jednou ročně?“ ptal se poslanec opozičního hnutí ANO Jiří Mašek.
  9:29aktualizováno  16:08

Opozici se nepodařilo prosadit vrácení zákona k přepracování. Poslanci ANO a SPD upozorňovali, že si kvůli tomu lidé budou muset pořizovat měřáky umožňující dálkový odečet, aniž by někdo musel chodit k nim do domácnosti.

„Docela by mě zajímalo, kolik to bude stát, jestliže tato povinnost tam vznikne; a ve finále, kdo to zaplatí. Tady se bavíme, že by každý měsíc ten daný občan, nebo majitel té jednotky, měl dostávat tuto informaci,“ řekla poslankyně za ANO Berenika Peštová.

„Pokud bude novela zákona přijata, bude to mít fatální dopad na činnost správců bytových domů,“ uvedla její kolegyně Eva Fialová z ANO.

Poslanec za ODS Jan Bureš řekl, že jde o transpozici evropské směrnice a Sněmovna se s tím proto musí vypořádat. „Komise to doporučuje, je to jen doporučení. já bych do toho nešla,“ opáčila mu Peštová. „Je to nezávazné doporučení, opravdu nám nehrozí žádné sankce,“ řekl poslanec SPD Zdeněk Kettner.

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun uvedl, že měřiče s dálkovým odečtem budou muset být v bytových domech podle energetického zákona od roku 2027. V domech s takovými měřidly bude povinnost poskytovat informace s měsíční lhůtou. Měsíční avízo vyplývá podle Šalomouna z doporučení Evropské komise. „Nelze zásadně říci, že doporučení je právně irelevantní a měli bychom ho ignorovat,“ uvedl ministr.

Návrhem, který v úterý prošel prvním čtením, se nyní budou zabývat výbory Sněmovny. Vláda chtěla aby byl zákon schválen zrychleně, tomu ale ANO a SPD zabránily, když tuto snahu vlády vetovaly.

Poslanci ve druhém čtení projednali novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. Návrh zavádí povinnost poskytovat informace o výši platů a odměn vysokých státních úředníků. Údaje by podle zákona by měly poskytovat také nově vymezené veřejné podniky.

Skončí odborní náměstci ministerstev

Sněmovna pak ve druhém čtení projednala novelu služebního zákona, která ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech. Nově by to byli prostě náměstci a nevztahoval by se na ně služební zákon. Ministr by jich mohl mít víc než dva, jako je tomu ze zákona nyní.

Další změny by se měly týkat například zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

„S vládní koalici se shodujeme na tom, že je potřebná novela služebního zákona,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Hnutí ale předložilo velké množství pozměňovacích návrhů a podle toho, jak s nimi dopadne, se rozhodne, jak se postaví k zákonu.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.