Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Deset dní ředitelského volna Gazdíka napadlo, když šel po ulici do sněmovny

Ministr školství Roman Gazdík na tiskové konferenci po jednání vlády. (19. ledna 2022) foto: ČTK

Návrh vlády, podle kterého by ředitelé škol mohli v případě velkého počtu učitelů v karanténě nebo v izolaci kvůli covidu vyhlásit výuku na dálku či mimořádné ředitelské volno po dobu až deseti dnů ve školním roce, schválili zrychleně poslanci. Pro bylo všech 162 přítomných poslanců. Zákon teď posoudí Senát.
  15:58aktualizováno  17:47

„Jak nepochybně víte, řada škol se potýká mimo jiné i s nedostatečným personálním zajištěním výuky vzhledem k množícím se případům izolace či karantény u pedagogických pracovníků. Nemalé potíže jsou samozřejmě způsobeny rovněž izolací či karanténou u dětí a studentů v rámci jednotlivých pracovních skupin. V této souvislosti považujeme za potřebné umožnit ředitelkám a ředitelům škol tyto obtíže operativně řešit,“ zdůvodnil ve Sněmovně návrh ministr školství za hnutí STAN Petr Gazdík.

„Kde se přišlo na číslo 10? Jak to že tam není třeba 7 nebo 15?“ zeptal se ministra poslanec za hnutí ANO Milan Brázdil.

„Šel jsem tak z Nerudovy ulice do Sněmovny a napadlo mě to, že to bude číslo 10. Fakt to tak bylo,“ opáčil mu Gazdík v nadsázce.

Rodiče budou mít při mimořádném ředitelském volnu nárok na ošetřovné

Při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné. Školský zákon nyní umožňuje ředitelům vyhlásit pět volných dnů za školní rok, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Hygienici mohou o uzavření školy rozhodnout při velkém počtu nakažených žáků.

Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku by měly mít základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. „Ředitel školy může oba tyto instituty vhodně kombinovat,“ řekl poslancům Gazdík.

Na dálkové vzdělávání by škola měla mít možnost dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího množství pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 nešlo učit prezenčně.

Pro ředitelské volno by se škola mohla rozhodnout v případě, že by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna.

Jednání brzdila SPD, aby zabránila jednání o korespondenční volbě

Jednání o mimořádném ředitelském volnu brzdí hlavně to, že se poslanci SPD snaží zabránit tomu, aby došlo v úterý na jednání o následujícím bodu, jímž je možnost korespondenční volby pro české občany v zahraničí.

Poslanci v úterý také volili posledního místopředsedu Sněmovny, ale neúspěšně. Hnutí ANO chce na tuto pozici prosadit bývalého vicepremiéra Karla Havlíčka. SPD chce tento post získat pro Tomia Okamuru. Ani jeden ale nedostal v prvním, ale ani ve druhém kole volby dost hlasů.

Podle dohod ve Sněmovně by zatím neobsazený post místopředsedy měl připadnout hnutí ANO. To již dříve neúspěšně na tento post navrhovalo expředsedu Sněmovny Radka Vondráčka.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Témata: COVID-19

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat