Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koalice mění volbu Rady ČT. Do výběru nových členů se má zapojit Senát

Ministr kultury Martin Baxa z ODS foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Vládní návrh, který změní výběr radních České televize a Českého rozhlasu a zapojí do výběru i Senát, čeká už jen závěrečné hlasování, poslanci ho ve středu projednali ve druhém čtení, kdy mohou podávat pozměňovací návrhy. „Posiluje odolnost veřejnoprávních médií v naší zemi,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.
  9:32aktualizováno  14:00

„Obsahuje změnu systému volby mediálních rad, kdy vláda navrhuje, aby byl do volby mediálních rad zapojen Senát a také to, aby došlo k ukončení možnosti odvolat mediální rady jako celek, tedy zrušení takzvané kolektivní odvolatelnosti,“ řekl o projednávané novele poslancům Baxa.

Nulová empatie k problémům občanů, řekl šéf klubu SPD

Opoziční poslanci chystanou změnu kritizovali. „Jestli něco vypovídá o prioritách a charakteru této vlády, pak je to právě tato nulová empatie k problémům občanů a absolutní snaha o ovládnutí veřejného prostoru od státní správy po média veřejné služby,“ kritizoval ve středu ve Sněmovně za tento zákon vládní koalici šéf poslanců SPD Radim Fiala.

Vytkl vládě, že ji příliš nezajímají občané, znehodnocování jejich úspor, nedostupnost bydlení, ekonomické problémy země, rostoucí zadlužení státu a místo toho prosahuje návrh na změnu pravidel volby do mediálních rad

Jednání o tom v úterý zabránili poslanci ANO a SPD předkládáním návrhů na změnu programu. Když je neprosadili, oznámila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová, že hnutí vyvolá v příštích dnech hlasování o nedůvěře vládě.

Senát má nově volit třetinu členů rad

Koalice chce zapojit do volby členů rad Senát, který má nově obsazovat třetinu míst, což opozice odmítá. Počet členů Rady ČT se má podle vládního návrhu zvýšit z 15 na 18. Dvanáct radních mají volit poslanci a šest Senát. Do Rady Českého rozhlasu by Senát nově vybíral tři členy, zůstala by devítičlenná.

A v Senátu, který má být zapojen do volby členů rad veřejnoprávních médií, nemá SPD ani jednoho zástupce a ANO má jen zanedbatelnou sílu.

Návrhy na členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu mají nově podávat nově organizace, které existují aspoň deset let a představují kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. To má eliminovat návrhy od jen účelově založených sdružení.

Odvolání ředitelů jen kvalifikovanou většinou

Koalice by mohla spolu s ANO prosadit zachování kvalifikované většiny hlasů v radách pro odvolání generálních ředitelů ČT a ČRo. Předpokládá to pozměňovací návrh, který ve středu podali poslanci vládního hnutí STAN Jan Lacina a opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník. Nyní platí tato dvoutřetinová většina pro jejich zvolení.

Původní vládní návrh přitom předpokládá, že by pro volbu nebo odvolání stačila prostá většina, tedy nadpoloviční většina hlasů všech radních.

Poslanci ANO Lubomír Brož, Igor Hendrych a Jaroslava Pokorná Jermanová chtějí zrušit pravidlo, podle něhož se třetina členů rad obou veřejnoprávních médií obměňuje každé dva roky.

Předloha měla podle původního plánu vlády od ledna. Ministr Baxa navrhl odklad na 15. den potom, co vyjde ve sbírce, a poslanec ANO Ondřej Babka na 1. ledna 2024.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!