„Tady se stal z Prahy 1 Disneyland, obrovská ubytovna pro cizince,“ prohlásil Pirát. Občané v centru hlavního města si stěžují, že podmínky pro život jsou v této lokalitě neúnosné, upozornil Michálek.
Stanovisko Airbnb„Vítáme skutečnost, že Česká republika pracuje na zavedení digitálního registračního systému, který lépe podpoří běžné hostitele a zároveň poskytne úřadům potřebné informace k lepšímu porozumění sdíleného ubytování v jejich okolí. Podporujeme férovou regulaci, nicméně máme obavy z ustanovení, která by místním samosprávám umožnila zavádět omezení bez řádného odůvodnění, což by mohlo negativně dopadnout na místní hostitele. Jsme přesvědčeni, že evidence hostitelů může úřadům pomoci sledovat pozitivní přínosy sdíleného ubytování a přijímat informovaná rozhodnutí v oblasti regulace.“ Gosia Kacprzyk, manažerka veřejné politiky pro střední a východní Evropu ve společnosti Airbnb |
Pirátští poslanci navrhují, aby obce mohly regulovat krátkodobé ubytování v bytech prostřednictvím kolaudačního rozhodnutí. Mohly by stanovit, že v bytových domech by se mohly využívat prostory k ubytování jen na základě kolaudačního rozhodnutí.
„Jde z mého pohledu o velice důležitý zákon, jenž zjednoduší život poctivým ubytovatelům a narovná podmínky na trhu a pomůže obcím s administrací a správou místního poplatku z pobytu,“ řekl ve Sněmovně ministr pro místní rozvoj za STAN Petr Kulhánek.
Do vládního návrhu to, aby obce mohly mít právo regulovat krátkodobé ubytování v bytech prostřednictvím platforem jako Airbnb, v době, kdy byl ještě ve vládě, prosadil bývalý ministr pro místní rozvoj za Piráty Ivan Bartoš.
Obce by podle vládního návrhu rovněž mohly stanovit období, kdy je ubytování v bytových domech zakázáno, i nejvyšší možný počet dní v roce, po které může vlastník ubytování poskytovat nebo nejvyšší možný počet lidí, kteří mohou být ubytováni v bytě vzhledem k velikosti jeho obytné plochy.
Hotely musí plnit desítky podmínek a někdo, kdo se chová stejně, ne, upozornil Nacher
„Hotely a penziony musí splnit desítky různých podmínek a někdo, kdo se chová stejně, tak ne,“ podpořil ve Sněmovně regulaci krátkodobého ubytování poslanec opozičního hnutí ANO Patrik Nacher.
Snaha dát obcím novým zákonem šanci regulovat ubytovací platformy typu Airbnb souvisí i s fenoménem nadměrného turismu, s nímž se potýká řada míst v Evropě.
Jenže výbor pro veřejnou správu navrhl, aby právě tato část z návrhu zákona vypadla. Ministr Kulhánek s tím ve výboru souhlasil. Naproti tomu skupina zastánců této regulace kvůli zachování tohoto práva v pondělí demonstrovala na pražském Malostranském náměstí.
I když návrh prošel vládou s oprávněním obcí regulovat krátkodobé ubytování prostřednictvím platforem jako Airbnb nebo Booking, má s tím velké problémy hlavně nejsilnější vládní strana ODS. „Nemyslím si to, a to přesto, že jsem Pražan,“ odvětil dříve iDNES.cz šéf poslanců ODS Marek Benda na dotaz, zda mají obce mají tuto pravomoc dostat.
Nedlouho poté prezident Petr Pavel na návrh premiéra a předsedy ODS Petra Fialy odvolal Bartoše z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení. A pravděpodobnost, že návrh regulovat možnost nabízení vlastního bytu ke krátkodobému ubytování, rázem klesla.
Stát nemá sledovat, kdo, kde s kým a na jak dlouho se ubytoval, řekl poslanec ODS Munzar
„Stát nemá sledovat, kdo, kde, s kým a na jak dlouho se ubytoval,“ zpochybnil i registraci v systému eTurista poslanec za ODS Vojtěch Munzar.
Navrhl, aby se do databáze zapisovaly jen dva údaje – ze které obce turista je a jeho ročník narození. Navrhl, aby ubytovatel nemusel dodávat údaje o hostech do databáze do 24 hodin, jak chce vláda, ale do 72 hodin.
„Nikdo nebude vidět, kdo s kým je na pokoji,“ uvedla poslankyně za hnutí STAN Silvie Doušová a zpochybnila tak to, před čím varoval Munzar.
Poslankyně STAN Milada Voborská navrhla, aby přístup do registru ubytovacích zařízení měli i hasiči v případě zásahu.
Skupina vládních poslanců chce posunout horní hranici poplatku za ubytování z 50 na 100 korun. Podle Michala Zuny z TOP 09 by to mohlo pomoci místům, které trpí náporem turistů. Jde nejen o Prahu, ale třeba o Špindlerův Mlýn, Kutnou Horu nebo Český Krumlov. Obcím by mohl zvýšený poplatek pomoci se zvýšenými náklady například na znečišťování nebo na likvidaci odpadu.
Poslanci ANO Robert Králíček a Patrik Nacher navrhují, aby přístup do databáze ubytovatelů měly i stavební úřady pro výkon svých pravomocí. Má jít hlavně o kontrolu toho, jak vlastníci dodržují podmínky kolaudace staveb. Navrhují také, aby do tohoto registru měly přístup i krajské a obecní úřady, magistráty a úřady městských částí. Mělo by to posílit dohled samospráv nad poskytováním ubytovacích služeb.
Kolegy pobavil lidovecký poslanec Šimon Heller, který navrhuje prostřednictvím novely zákona o podnikání v cestovním ruchu zvýšit rodičovský příspěvek na dvojčata. Chce ho zvýšit z 1,5násobku na dvojnásobek.
Poslanec ANO Patrik Nacher se ho ptal, zda to myslí vážně, nebo si dělá legraci. Heller mu odpověděl, že souvislost dvojčat a projednávané novely zákona o podnikání v cestovním ruchu je zjevná, protože jde o podporu cestovního ruchu a rodiče dvojčat také cestují.