Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bartoš vytkl vládě chyby v digitalizaci, poslanci odmítli odpověď premiéra

  10:05aktualizováno  16:00
Bývalý vicepremiér pro digitalizaci, poslanec za Piráty Ivan Bartoš vytkl ve Sněmovně svým bývalým kolegům zpomalenou digitalizaci. „Některé resorty se na to vykašlaly,“ prohlásil Bartoš při interpelacích na premiéra a na další členy vlády. Pirát navrhl a prosadil, aby Sněmovna odmítla odpověď předsedy vlády Petra Fialy.
Fotogalerie1

Poslanec za Piráty a bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš | foto:  Petr Topič, MAFRA

Hlasovalo pro to 55 z 88 přítomných poslanců. Jeho návrh podpořili i poslanci ANO, SPD a Michael Rataj z vládního hnutí STAN. Více než polovina poslanců ve Sněmovně absentuje, v sále chybí s výjimkou ministra zahraničí Jana Lipavského ostatní členové vlády.

Bartoš se písemně ptal premiéra a předsedy ODS Fialy, jaká opatření učiní vůči ministerstvům, kde je nejvíce zpomalená příprava digitalizace. Pikantní na tom je, že Fiala vyhodil z vlády právě Bartoše kvůli nezdařené digitalizaci stavebního řízení a Piráti vzápětí odešli z vlády.

„Nepopisuje správně stav věci,“ řekl ve čtvrtek Bartoš na adresu nepřítomného premiéra.

„Ministerstva kultury, spravedlnosti a školství výrazně zaostávají a digitalizace jejich služeb je pouze v jednotkách procent,“ odepsal mu Fiala. Jeho odpověď bývalému vicepremiérovi nestačí.

Bartoš i šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek také poukázali na to, že teprve ve středu Senát schválil odklad dokončení digitalizace služeb státu o dva roky. A stále u něj není podpis prezidenta Petra Pavla. Zákon o právu občanů na digitální služby měl začít fungovat od února, tedy už za pár dnů, a Pavel je na dovolené.

Může se tak podle Bartoše stát, že na několik dnů nabude občanům právo na digitální služby, ale ani ho nebudou moci nijak uplatnit.

Poslanci začali schvalovat novelu, která má přispět k rychlejší výstavbě elektráren

Poslanci ve čtvrtek začali projednávat novelu energetického zákona, která má přispět k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren. Povolování by mohla zkrátit až o pět let.

Paroplynové elektrárny by měly zajistit kapacity pro výrobu elektřiny k vyrovnávání výkyvů v produkci obnovitelných zdrojů při očekávaném útlumu uhlí. Vznikat by měly především v lokalitách, kde už nyní elektrárny jsou. Energetický regulační úřad by navíc mohl v případně potřeby nařídit držiteli licence produkci elektřiny nad rámec této licence.

Poslanci také v prvním čtení projednali vládní návrh zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí.