Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněmovna je pro přímou volbu prezidenta

Česko

PRAHA Poslanci včera podpořili v prvním čtení dva roky starý návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta. Předlohou se nyní bude zabývat sněmovní ústavně právní výbor. Poslanci by měli na nynější schůzi projednat i návrh Strany zelených, která chce uspořádat referendum o tom, zda si občané přejí volit prezidenta přímo.

Sněmovna předlohu sociálních demokratů projednávala už předloni v listopadu, tehdy ji odročila. Včera přežila návrh Jiřího Polanského (ODS) na zamítnutí. Pro hlasovali jen poslanci za občanskou demokracii. ODS pak ale hlasovala i pro přikázání návrhu novely ústavy výboru. Sněmovna také prodloužila lhůty k projednání o měsíc.

Polanský argumentoval tím, že ústava by měla být podrobena diskusi i v dalších bodech, které se týkají například Ústavního soudu. Navrhoval jednání mezi parlamentními stranami o důsledné revizi celé ústavy, pokud to bude potřeba.

Právo být volen?

Od 40 let věku Za podporu předloze se přimlouval Zdeněk Jičínský (ČSSD). Ústavě by se poslanci podle něho měli věnovat i tím, že návrh propustí do druhého čtení.

„Změny (ústavy) jsou nezbytné, chceme-li, aby náš politický systém fungoval tak, jak jsou původní záměry ústavy,“ vysvětlil.

Podle návrhu ČSSD by mohli prezidenta volit občané starší osmnácti let. Právo být volen by měl každý občan, který dosáhl čtyřiceti let věku. Nominovat kandidáta by mohlo dvacet poslanců nebo deset senátorů a každý občan starší osmnácti let, který by pro svůj návrh získal podpisy alespoň deseti tisíc občanů s volebním právem.

Návrh rovněž mění a upřesňuje pasáže ústavy týkající se hlavy státu. Přímo volený prezident by mohl jmenovat představitele Ústavního a Nejvyššího soudu pouze ze členů těchto soudů. Spolupodpisu premiéra by podléhalo prezidentovo jmenování členů Bankovní rady České národní banky.

Prezidentovo rozhodnutí zastavit trestní stíhání nebo nařídit, aby nebylo zahájeno, by musel rovněž podepsat premiér.

Nově by bylo zavedeno zastoupení prezidenta, který nevyhlásí volby v ústavou stanovených termínech, předsedou Poslanecké sněmovny pro volby sněmovní, obecní a krajské a předsedou Senátu pro volby senátní. Vyhlášení voleb by podléhalo rovněž podpisu premiéra.

Sociální demokraté rovněž navrhují, aby byla dosavadní doživotní beztrestnost prezidenta za činy, jichž se dopustil ve své funkci, omezena pouze na dobu jejího výkonu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Pronájem obchod a služby, 50 m2, Benátky nad Jizerou
Pronájem obchod a služby, 50 m2, Benátky nad Jizerou

Husovo náměstí, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou I, okres Mladá Boleslav
15 000 Kč/měsíc