V dolní komoře nahradily Daniela Reisiegla (ODS), jenž zamířil do Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), a bývalého předsedu sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), který na členství v dolní komoře rezignoval po kauzách s dotací a půjčkami.
Slámovou a Kubjátovou čeká do sněmovních voleb, a tím i do konce současného funkčního období jen nynější řádná sněmovní schůze. Poslanci na ní rozhodnou například o zvýšení mateřské na loňskou úroveň a mají jednat o vládním protikorupčním balíčku, regulaci lobbingu nebo o zahrádkářském zákonu.
Advokátka Slámová, která byla před čtyřmi lety kandidátkou ODS, z této strany později vystoupila. Nyní jako nestranička vede pražskou kandidátku Suverenity Jany Bobošíkové. Kvůli tomu se nestala ani členkou klubu ODS a rozšířila řady nezařazených poslanců na 14. Poslanců ODS je tak 77.
Kubjátová, která je náměstkyní olomouckého hejtmana, se naopak stala členkou klubu ČSSD, v němž je 70 poslanců.
V nynějším volebním období opustilo sněmovnu celkem 23 poslanců. Důvody měli rozličné, od zdravotních po zvolení do funkcí, které nejsou slučitelné s poslaneckým mandátem.
V úvodu schůze poslanci uctili minutou ticha památku ombudsmana Otakara Motejla, který zemřel 9. května ve věku 77 let po krátké nemoci. Motejlova nástupce navrhnou prezident a Senát, z návrhů budou vybírat ale zřejmě až noví poslanci po květnových parlamentních volbách. Na volbu mají zákonem danou šedesátidenní lhůtu, který má skončit začátkem července.