13. prosince 2018 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna jedná o zdanění církevních restitucí. ‚Splátka’ komunistům, tvrdí opozice

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto: ČTK

Praha Sněmovna navzdory kritice pravicové opozice schválila hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM program zvláštní schůze, na níž ve čtvrtek poslanci pokračují v debatě o návrhu KSČM na zdanění státních náhrad církvím. Předloha bude čelit ve sněmovním finále, které se uskuteční na některé z příštích schůzí, návrhu na zamítnutí. Avizoval jej Dominik Feri z TOP 09.

Už před schválením programu schůze svolané z popudu poslanců KSČM a některých dalších klubů vyvolalo zdanění náhrad církvím debatu. Náhrady církve dostávají na majetek, který jim stát nevydal v restitucích.

Někteří kritici z řad pravice dali čtvrteční schůzi do souvislosti se schvalováním státního rozpočtu na příští rok, které se uskuteční příští týden. Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) jde o potvrzení soudržnosti hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Zdanění náhrad je jedním z požadavků komunistů pro toleranci menšinového kabinetu ANO a sociálních demokratů. „Vnímáme KSČM jako jednu ze stran vládní koalice a loajalita se musí nějak splácet,“ podotkl také Vít Rakušan (STAN).

Proti takové interpretaci se ohradil šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Důvodem pro svolání schůze podle něho bylo to, že ačkoli odpůrci novely pokládají zdanění náhrad za protiústavní a říkají, že Ústavní soud je zruší, „z neznámých důvodů obstruují pouhé druhé čtení“.

Předsedové ODS a Pirátů Petr Fiala a Ivan Bartoš se pozastavili nad tím, že je svolána mimořádná schůze k běžnému návrhu. Fiala zdůraznil, že restituce představují nápravu křivd, které církvím způsobili komunisté. Bartoš zdůraznil, že k oprávněnosti výše náhrad dosud neexistuje žádný rozbor.

Rovněž předseda SPD Tomio Okamura by chtěl, aby byla výše náhrad objasněna, byť jeho hnutí svolání schůze podpořilo. Poukazoval mimo jiné na to, že restituční zákon o vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v době ekonomické krize, kdy se v jiných oblastech šetřilo.

Projednávání návrhu KSČM ve druhém čtení Sněmovna už třikrát nedokončila, naposledy v listopadu. Z celé nebo z části čtvrteční mimořádné schůze se omluvilo šest desítek poslanců a desítka ministrů.

ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.