Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pekarová zůstává. Nebudu tančit na pultíku v převleku za hranolky, vzkázala opozici

  8:22aktualizováno  15:45
Opozice neprosadila hlasování o odvolání předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Ta tak zůstává v čele dolní komory Parlamentu. Opozice jí kritizovala za údajné porušování jednacího řádu Poslanecké sněmovny i zvyšující se výdaje na provoz Sněmovny. Na její obranu ve čtvrtek odpoledne vystoupili její spolustraníci i premiér Petr Fiala (ODS).

„Pouze podruhé v historii Poslanecké sněmovny má dojít k hlasování o odvolání její předsedkyně. A není překvapení, že obě dvě hlasování spojuje jediné jméno – Markéta Pekarová Adamová,“ zahájila svou řeč Alena Schillerová. „To, co za tři roky ve funkci předvedla, by bylo na vyhazov v každé společnosti. Jedním slovem neschopnost,“ pokračovala. I přes hlasitou kritiku opozičních poslanců se ale nepodařilo zařadit hlasování o odvolání Pekarové Adamové do programu schůze. Předsedkyně TOP 09 tak nadále zůstává i předsedkyní dolní komory Parlamentu České republiky.

Kromě spolustraníků Pekarové Adamové vystoupil na její obranu i premiér Petr Fiala z ODS nebo předseda poslaneckého klubu Pirátů, kteří opustili koalici. Podle slov samotné Pekarové Adamové se ale v soukromí dočkala i podpory z jiných poslaneckých klubů. „Vážím si těch kolegů z hnutí ANO i SPD, kteří mi vyjádřili svou podporu. Chápu, že to nemůžete říct veřejně,“ řekla Pekarová Adamová ve své úvodní řeči.

„Já nikdy nebudu předsedkyní, která používá v sále vulgární gesta, tančí na pultíku nebo navštěvuje Moskvu a setkává se s lidmi na sankčních seznamech. Má představa politiky není ani převlékání se za hranolky a už vůbec ne vyhýbání se pracovním povinnostem kvůli nákupům v Miláně. To je fakt, se kterým se hnutí ANO musí smířit,“ napsala Pekarová později na sociální síť X.

Opozice v čele s Alenou Schillerovou (ANO) kritizovala Pekarovou Adamovou za údajné porušování jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Má se jednat například o pokračování jednání Sněmovny i přes nepřítomnost ani jednoho člena vlády. „Sněmovna pokračovala, protože jsem si absence členů vlády prostě nevšimla,“ bránila se Pekarová Adamová. „Ostatně, Karlu Havlíčkovi se něco podobného stalo taky,“ doplnila.

Na obranu Markéty Pekarové Adamové vystoupil mimo jiných i předseda vlády Petr Fiala (ODS). Podle něj je celá kauza znehodnocením parlamentní politické kultury. Posteskl si také nad soustavným růstem počtu osobních útoků. „Představte si situaci, kdybych navrhl bod typu ‚duševní zdraví Andreje Babiše‘. Prošlo by to, protože máme většinu. Ale zamyslete se nad tím, proč to udělat nechceme,“ komentoval Fiala situaci ve Sněmovně.

„Opozici jde především o blokování Sněmovny a o osobní urážky,“ kritizoval premiér. „Bylo to tak předloni, loni, je to tak letos,“ doplnil. Pekarová Adamová podle něj svou funkci zvládá výborně a Parlament České republiky reprezentuje důstojně. „Demokracii je třeba bránit a my ji bránit budeme,“ uzavřel Fiala svou řeč. „Při poslouchání vaší řeči mi běželo v hlavě označení z úst Miloše Zemana – ‚lepšolidi‘. A přesně tak vy se cítíte,“ kritizovala Fialův projev Schillerová.

Vy tady nebrečte, rozčiloval se Okamura

„Víme, že koalice svoji předsedkyni udrží. Nikoho méně kompetentního by ale nenašli,“ hovořil Tomio Okamura o Pekarové Adamové. Navezl se ale i do místopředsedy Sněmovny Skopečka z ODS. Údajně mu jednou po přestávce znemožnil dokončit načatý projev. Skopeček ale porušení řádu odmítá. Okamura také tvrdil, že pod vedením Pekarové Adamové Sněmovně narůstá rozpočet každý rok.

„Udělala si ze Sněmovny svou vlastní cestovní kancelář,“ kritizoval Okamura s narážkou na zahraniční cesty předsedkyně Sněmovny. „Nemá ani sílu poslouchat naše řeči,“ vytkl jí předseda SPD, jelikož předsedkyně Sněmovny nebyla v době jeho projevu v sále.

„Sbírání podpisů na odvolání, to jsou vaše manýry. Tak co tady teď brečíte?“ ptal se rozčilený Okamura poslanců ve Sněmovně. Připomínal kauzu, kdy v roce 2018 čelil hrozbě odvolání z pozice místopředsedy Sněmovny.

Přišla řeč i na platy politiků

V dřívějších hodinách schůzí Sněmovny kritizoval spolustraník Schillerové Andrej Babiš plán koalice na zvednutí platů politiků. Podle Babiše by se mělo jednat o jeho návrhu na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Koalice ale dlouhodobě upozorňuje na to, že chce zavést jednotný mechanismus, který by utnul pravidelné debaty o navyšování či zmrazení platů. „Máte bodyguardy, jíte zadarmo. Vy vůbec nevíte, jak normální lidi žijí,“ vyčítal Babiš ve Sněmovně. „Znovu vás pane ministře Jurečko vyzývám, abyste si nenavyšovali platy,“ dodal.

„Proč chtějí politici přidávat státním zaměstnancům méně než sami sobě? Proč mluvíte o škrtech, ale ve vlastních řadách je přehlížíte?“ ptala se Alena Schillerová (ANO).

Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků minulý týden při jednání rozpočtového výboru o vládní platové novele. Z té vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil příští rok o 7100 korun na 109 500 Korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 tisíc korun, o 23 800 korun víc než teď. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent.

Vy nebudete říkat, co my budeme říkat

Nečekaně ostré slovní výpady mezi opozicí a koalicí provázely úvod dnešního jednání Sněmovny kvůli tomu, že její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) místo pravidelného bloku dotazů na členy vlády svolala na dnešek tři mimořádné schůze. Poslanci se obviňovali z pomstychtivosti, zbabělosti, populismu nebo žvanění.

Debatu vyvolal Martin Kolovratník (ANO), který si stěžoval, že jeho interpelace nejsou dlouhodobě projednány. Místopředseda TOP 09 Michal Kučera poté zdůvodnil postup předsedkyně Sněmovny tím, že se poslanci ANO uchylují k obstrukcím, kterými brání projednání některých zákonů, jak to naposledy ve středu předvedl předseda ANO Andrej Babiš. „My tady trávíme noci, abychom tady poslouchali vašeho předsedu a jeho žvanění,“ vzkázal Kučera Kolovratníkovi.

Výstup místopředsedy TOP 09 popudil poslance ANO a plzeňského hejtmana Kamala Farhana, který jej označil za nehorázný. „Vy nebudete říkat, co my budeme říkat, ani nebudete říkat, jak dlouho budeme mluvit,“ rozhořčil se Farhan. Další poslanec ANO Robert Králíček obvinil koalici ze zbabělosti. „Vy jste dali mimořádné schůze schválně na interpelace, protože se bojíte,“ řekl.

Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob obvinil opoziční hnutí ANO, že iniciovalo „dvě absolutně populistické nesmyslné schůze“, na nichž chce projednat zmrazení platů politiků a odvolání Pekarové Adamové z funkce šéfky dolní parlamentní komory.

Králíček k tomu uvedl, že „jediné, co koalici žene dopředu, je pomsta“. Reagoval tak na záměr koalice recipročně navrhnout a prosadit odvolání místopředsedy ANO Karla Havlíčka z funkce místopředsedy Sněmovny.

Během Sněmovny jednala také stínová vláda. Karel Havlíček z hnutí ANO na tiskové konferenci řešil cenu energií. Exministryně financí Alena Schillerová v úvodu řekla, že dneska čeká Sněmovnu historický okamžik. Narážela tak na snahu hnutí ANO odvolat předsedkyni Sněmovny.

„Neděláme si iluze, že by ji nepodrželi. Má všechno, co čtyřkoalice potřebuje. Aroganci,“ pronesla Schillerová. Ta také oznámila, že další mimořádná schůze byla svolána na úterý od 12:00. „Budeme velmi dlouze mluvit,“ varovala předem Schillerová.

Autoři: , ,