Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda vyhlásila od pátku nouzový stav. Kvůli pomoci Ukrajincům prchajícím před válkou

Česko

  9:39aktualizováno  19:34
Vláda se rozhodla vyhlásit od 4. března nouzový stav kvůli pomoci rostoucímu počtu uprchlíků z Ukrajiny, kterou napadlo Rusko. Navýšila rozpočet resortu obrany o jednu miliardu korun, za které obrana nové ruční zbraně, a zřídila i pozici vládního zmocněnce pro boj s dezinformacemi. „Chtěl bych všechny občany ujistit, že nemusejí mít strach,“ řekl premiér Petr Fiala po jednání vlády.

Vláda také schválila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.

„Vyhlašujeme nouzový stav jen proto, abychom pomohli lidem přicházejícím z Ukrajiny, a těm, kteří se o ně starají,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan. Cílem je podle něj zajistit větší komfort lidem, kteří přicházejí z Ukrajiny, a bezpečnost českým občanům.

Denně podle něj přichází do Česka z Ukrajiny dalších pět tisíc lidí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka řekl uprchlíci budou moci žádat o o finanční mimořádnou okamžitou pomoc. O jakou částku půjde, neřekl.

Nouzový stav podle něj umožní krajům efektivně zapojit všechny lidské i materiální zdroje, které mají, zrychlit proces registrace uprchlíků a zkrátit tak čas, který tito lidé tráví v Krajských asistenčních centrech. Rakušan zdůraznil, že by nouzový stav nijak nezasáhl do života běžných lidí. „Je třeba rehabilitovat termín nouzový stav,“ prohlásil.

„V posledních dnech či hodinách k nám přišlo z Ukrajiny 20 tisíc lidí,“ řekl před tím Fiala ve Sněmovně. Očekává, že počet uprchlíků před válkou bude růst. Kdo přijede do Česka s ukrajinskou SIM kartou a připojí se do sítě, dostane podle premiéra automaticky informační sms.

Kabinet Petra Fialy zatím spustil druhý ze čtyř stupňů připraveného plánu pomoci. Počítá se zajištěním pomoci pro 5 tisíc lidí. Ve třetím už by podle Rakušana bylo potřeba vyhlásit nouzový stav.

Na cizinecké policii se od začátku ruské invaze do sousední země zatím zaregistrovalo 13 977 uprchlíků z Ukrajiny. Nejvíce jich je v Praze a Středočeském kraji. „Cílovou zemí jsme a budeme,“ řekl poslancům Fiala. Chystaná legislativní úprava by měla umožnit Ukrajincům volný přístup na trh práce bez pracovního povolení. Kabinet bude chtít návrh prosadit ve stavu legislativní nouze.

Úřady se intenzivně věnují organizaci přijímání uprchlíků. Ve všech krajích budou asistenční centra, která budou složit jako hot spoty pro registraci nově příchozích Ukrajinců. Uprchlíci v nich zařídí všechny nezbytné úkony od registrace po zdravotní prohlídku.

Česko daruje Ukrajině zdravotnický materiál za 21 milionů korun, schválila vláda

Vláda rozhodla, že Česko Ukrajině daruje zdravotnický materiál ze zásob české armády. Jde o lékárničky, batohy pro bojové záchranáře, skládací zdravotnická nosítka, zdravotnické sorpční textilie a léky a různý spotřební zdravotnický materiál pro urgentní medicínu. Celková hodnota je 20,89 milionu korun.

„Agrese ruského bandity Vladimira Putina vůči Ukrajině i nadále pokračuje a má za následek také velký počet zraněných osob. Proto kromě zbraní a munice posíláme i tento materiál, který můžeme rychle uvolnit z našich skladů a poskytnout,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

V neděli schválila dodávku zbraní Ukrajině za 188 milionů korun a dalšího vojenského materiálu za 400 milionů korun.

Součástí poslední zásilky byly i protiletadlové rakety, sdělila ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Celkem ukrajinská armáda dostala 160 střel S-2 za 38,5 milionu korun.

Premiér Petr Fiala také ve středu před poslanci mluvil o tom, co se bude dít, když Rusko zavře kohoutek s plynem. „Kapacitu zásobníků plynu má Česká republika jednu z největších v Evropě,“ prohlásil ve Sněmovně premiér. Kdyby Rusko zcela zastavilo dodávky plynu, má podle něj Česko zásoby plynu na 30 dnů.

Ruskou vojenskou akci proti Ukrajině odsoudili poslanci minulý týden ve čtvrtek za účasti velvyslance Ukrajiny v Česku Jevhena Perebyjnise jako barbarskou, neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi.

Mohlo by vás zajímat