6. listopadu 2019 10:00, aktualizováno  13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna již popáté řeší zvýšení daní. Filip ukončil debatu, jeho postup vyvolal kritiku pozice

Vojtěch Filip (KSČM). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Filip (KSČM). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Sněmovna na návrh předsedajícího Vojtěcha Filipa (KSČM) ukončila ve středu dopoledne debatu o sporné předloze o zvýšení části daní, byť do ní bylo přihlášeno ještě 25 poslanců. Jeho postup opět vyvolal zhruba hodinovou kritiku zástupců opozice. Nařkli koalici, že porušuje zákon.

Následovalo hlasování o pozměňovacích návrzích, jichž se sešlo pět desítek. Na schválení vládní předlohy mají poslanci čas do 14:00. Zda se stihne, není jasné. Dolní komora už odmítla požadavek Miroslava Kalouska (TOP 09), aby se zákon vrátil k novému projednání do druhého čtení.

Návrh na ukončení rozpravy podal Filip s dřívějším usnesením dolní komory. Na žádost předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka rozhodla, že o předloze začne hlasovat od dnešních 10:00. Dolní komora odmítla snahu šéfa frakce ODS Zbyňka Stanjury o zpochybnění tohoto postupu i další procedurální návrhy, například Dominika Feriho na odročení schvalování zákona do 25. listopadu.

Předseda ODS Petr Fiala (ODS) uvedl, že sněmovní většina si může odhlasovat, co chce, ale vědomě porušuje zákon o jednacím řádu dolní komory. Podle šéfa lidovců Marka Výborného je postup ostudou Sněmovny. Na rozpor s jednacím řádem upozornil také lídr poslanců Pirátů Jakub Michálek, podle kterého jde o bezdůvodný útok na práva opozice. Upozornil také na to, že koalice nepřistoupila ani na omezení řečnické doby, což je podle jednacího řádu možné.

Naopak předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka soudí, že postup, který koalice zvolila, je v souladu s ústavou. V případě, že jej opozice napadne u Ústavního soudu, podle Chvojkova mínění neuspěje.

„Co chcete vy? Aby pokračovala tahle šaškárna?,“ ptal se opozice ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Sněmovna podle něj vypadá tak směšně, že se na to nedá koukat.

Nedodržené časy

O zvýšení rodičovského příspěvku bude Sněmovna hlasovat patrně v pátek. Kluby ODS a TOP 09 vetovaly s odkazem na dohody o postupu jednání dolní komory v tomto týdnu návrh předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky, aby schválení vládní předlohy o rodičovské bylo jisté už dnes.

Sněmovna se zatím nedostala ani k finálnímu hlasování o zvýšení části daní. Potom má pokračovat schvalování zvýšení rodičovského příspěvku. Chvojka chtěl, aby Sněmovna dnes mohla schvalovat zákony i po 14:00, což je hranice pro projednávání norem ve třetím čtení stanovená v jednacím řádu.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že vedení Sněmovny se v úterý dohodlo na tom, že schvalování zákonů zařazených na mimořádnou schůzi skončí dnes ve 14:00 a od 15:30 bude pokračovat řádná schůze. „Držíme dohody, které uzavřeme,“ zdůvodnil Stanjura veto Chvojkova návrhu.

Na pátek je z podnětu opozice svolaná mimořádná schůze právě k rodičovské. Stanjura je přesvědčen o tom, že tento týden její růst schválen bude.

Lítost nad postupem ODS a TOP 09 vyjádřil předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovci byli přesvědčeni o tom, že předlohu bylo vhodné projednat už dnes odpoledne, uvedl.

Rodičovský příspěvek má vzrůst od příštího roku o 80 000 korun na 300 000 korun. Vládní návrh má podporu opozice, byť prosazuje například rozšíření okruhu rodin, který by měly na vyšší rodičovskou nárok.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...