Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanci zrušili omezení počtu náměstků. Mračková skončila ve vedení Sněmovny

Končící místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová z ANO foto:  Petr Topič, MAFRA

Sněmovna schválila novelu služebního zákona, která ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech i omezení počtu náměstků členů vlády. Novelu, kterou předložili poslanci pěti vládních stran, teď posoudí Senát. Poté rezignovala na funkci místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová z ANO. „Svědomí mám čisté, nic jsem neudělala,“ řekla.
  9:15aktualizováno  13:25

Opoziční poslanci z hnutí ANO a SPD kritizovali zrušení omezení počtu náměstků „Schvalovat neomezený počet náměstků? Znovu bych apelovala na zdravý rozum,“ řekla bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Opozici vadí i zavedení pětiletého funkčního období vrchních ředitelů sekcí a dalších vedoucích státních úředníků. Má to přinést vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně státní služby, naopak poslanci vládní pětikoalice.

Další oběť kauzy Dozimetr

Rezignaci Mračková Vildumetzová ohlásila kvůli kontaktům se Zakariou Nemrahem, jedním ze stíhaných v pražské korupční kauze Dozimetr. Mračková Vildumetzová bagatelizovala své kontakty s Nemrahem. Rezignovat se rozhodla až ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že obviněný podnikatel Nemrah byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte. Do té doby Mračková Vildumetzová tvrdila, že ho ani moc nezná.

Končící místopředsedkyně zdůrazňuje, že s případem Dozimetr nemá nic společného. Nemrah se podle ní přátelil s jejím manželem, někdejším členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj Janem Mračkem.

„Moc bych si přála, aby politika nebyla svinstvo. Určitě si to přejete i vy. A je to jenom o nás. Chtěla bych vás ujistit, že i když budu v pozici poslankyně, že budu nadále pracovat, hájit zájmy nejenom Karlovarského kraje a přeji vám všem, ať se vám všechno daří,“ řekla v pátek ve Sněmovně končící místopředsedkyně Sněmovny.

Zatím není jasné, kdo by Mračkovou Vildumetzovou ve vedení Sněmovny mohl nahradit. Podle dohody ve Sněmovně patří křeslo hnutí ANO, které již jednoho místopředsedu má - Karla Havlíčka.

8. září 2022

Poslanci ANO a SPD si vynutili vysvětlení Stanjury ke zvyšování schodku

Poslanci ANO a SPD neuspěli s návrhy, aby Sněmovna znovu jednala o letošním schodku rozpočtu a o sílící migraci.

Vysvětlení Stanjury k rozpočtu požadovali šéfka poslanců ANO Alena Schillerová i předseda klubu SPD Radim Fiala. Vláda navrhla zvýšení letošního schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun. Pozměňovací návrhy podané ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a další podaný poslanci ODS Ivanem Adamcem a Tomášem Müllerem ze STAN by ovšem zvýšily schodek až na 375 miliard korun.

„Věřím, že navýšení výdajů je oprávněné,“ řekl poslancům Stanjura. Za dodatečným navýšením letošního schváleného schodku státního rozpočtu je podle něj rozhodnutí vlády vložit do letošního rozpočtu víc peněz na úsporný tarif i na pomoc firmám s vysokými cenami energií. „Je korektní říci, že schodek na rok 2023 bude 375 miliard,“ reagovala Schillerová.

Řešit situaci v oblasti nelegální migrace navrhl bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO. Od čtvrtka byly obnoveny hraniční kontroly mezi Českem a Slovenskem, zatím na deset dnů, kvůli rostoucímu počtu migrantů. Podle ministra vnitra Víta Rakušana ze STAN jde především o Syřany, kteří z míří hlavně do Německa, ale i do dalších zemí západní Evropy.

Mohlo by vás zajímat