Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚BIS postupovala v souladu se zákonem.‘ Prezidentovu stížnost poslanci odmítli

Michal Koudelka foto: Dan MaternaMAFRA

Ani prezident nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, řekl šéf komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. „BIS postupovala v souladu se zákonem,“ shodli se členové komise. Prezidentovi Zemanovi vadilo, že nedostal od BIS odpověď na dotaz, zda zjistila konkrétní bezpečnosti rizika pro Česko při použití zpravodajských prostředků proti pracovníkům Kanceláře prezidenta republiky.
  17:35

„V rozporu se zákonem nedostal prezident republiky na svoji otázku do dnešního dne odpověď,“ stěžoval si Hrad v oficiálním stanovisku, které zveřejnil 26. srpna.

„Je zvláštní, že toto stanovisko je podepsané pouze Kanceláří prezidenta republiky,“ řekl po jednání Bělobrádek. Za sporná označil tvrzení v prohlášení Hradu.

I pro prezidenta platí zákon o utajovaných skutečnostech a nemůže proto vyžadovat informace nad rámec zákona. 

Poslanecká komise projednávala stížnost Kanceláře prezidenta republiky z vlastní iniciativy a vyžádala si k tomu také stanovisko Koudelky.

Prohlášení Kanceláře prezidenta republiky navazovalo na předchozí Zemanovo vyjádření pro Blesk, podle kterého se v minulosti dozvěděl o odposleších nasazených na lidi v jeho nejbližším okolí.

Komise pro kontrolu BIS se tím v srpnu zabývala. Koudelka tehdy podle Bělobrádka potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů.

Koudelka odmítl nařčení od Zemana. BIS nejvyšší ústavní činitele nesledovala

„Nová vláda rozhodne o jmenování na pět let,“ řekl premiér Andrej Babiš poté, co jeho vláda Koudelku pověřila řízením BIS až do rozhodnutí nové vlády po volbách.

Zeman je kritikem šéfa BIS dlouhodobě. Už šestkrát se postavil proti tomu, když vláda navrhla, aby jmenoval Koudelku generálem.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat