Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ANO nedokázalo pohřbít lex Ukrajina. Vadí mu příchod mužů v produktivním věku

Česko

  7:03aktualizováno  20:25
Hnutí ANO se ostře kriticky vymezilo proti návrhu vlády Petra Fialy na další prodlužování dočasné ochrany uprchlíkům z Ukrajiny, který schválila Sněmovna v prvním čtení. Argumentovalo, že se změnila skladba lidí, kteří míří z Ukrajiny do Česka. „Přicházejí muži v produktivním věku,“ řekla stínová ministryně vnitra opozičního hnutí Jana Mračková Vildumetzová.

Nejsou to už podle opozičního ANO dominantně ženy s dětmi.

A to v situaci, kdy se sama Ukrajina snaží, aby jí neutíkali bojeschopní muži, kteří by bránili svou zemi ve válce, kterou rozpoutal na Ukrajině ruský diktátor Vladimir Putin

Ukrajinská vláda dokonce přijala letos v dubnu rozhodnutí, podle něhož mohou muži ve věku od 18 do 60 let získat cestovní pasy pouze na území Ukrajiny.

Mračková Vildumetzová také v úterý vyjádřila pochybnost, zda jde v případě těch, kdo přicházejí z Ukrajiny do Česka, vždy o uprchlíky před válkou, a zda nejde někdy spíš o ekonomické uprchlíky.

Zákon zvaný lex Ukrajina by se přitom podle návrhu vlády Petra Fialy nemusel do budoucna každý rok měnit právě kvůli prodloužení dočasné ochrany uprchlíkům. Ta by se nově prodlužovala automaticky podle rozhodnutí na úrovni celé Evropské unie.

EU se podle ministra vnitra Víta Rakušana ze STAN v úterý jednomyslně shodla na prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků do konce března 2026.

„My se domníváme, že po dva a půl letech trvající uprchlické vlny, v rámci které přichází do naší země podle oficiálních statistik 1500 ukrajinských občanů týdně, je legitimní otázkou, zda je na místě další zvyšování už tak dost velké benevolence českých úřadů vůči obyvatelům Ukrajiny,“ řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Poslanec ANO Jiří Mašek neúspěšně navrhl vrácení zákona k přepracování. Jeho kolegyně Jana Pastuchová kritizovala, že uprchlíci z Ukrajiny se zdravotním postižením mají dostávat stejně vysokou dávku bez ohledu na to, jak velkou míru postižení mají, zatímco u českých občanů rozlišuje stát rozlišuje několik stupňů závislosti a od toho se odvíjí výše příspěvku na péči.

Neuspěl ale ani poslanec SPD Radek Koten, který navrhoval zamítnutí návrhu, a tak novela lex Ukrajina v úterý prošla prvním čtením a návrhem se budou výbory pro bezpečnost a sociální politiku Sněmovny.

Jurečka mluvil o tom, s čím lidé na Ukrajině žijí. Ukázal aplikaci „Air Alarm“

Ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poslancům detailně vysvětlil, jak se nemohou cítit bezpečně ani lidé v západní části Ukrajiny, že jim na hlavu nepřiletí raketa od ruské armády.

Vysvětloval poslancům, s jakou aplikací občané Ukrajiny nyní 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu žijí. Jmenuje se to „Повітряна тривога“ (Air Alarm) a varuje lidí žijící na Ukrajině před hrozícím náletem.

Ekonomicky soběstační uprchlíci by mohli podle vládního návrhu získat v Česku zvláštní dlouhodobý pobyt. Podle Martina Exnera z hnutí STAN by se to mohlo týkat nižšího počtu desítek tisíc osob.

„Jedna z podmínek bude ekonomická soběstačnost, práce, nezávislost na státním systému podpory. Takoví lidé určitě dostanou nějaký typ dlouhodobého pobytu,“ řekl už dříve ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan.

Uprchlíci s dlouhodobým pobytem budou moci po pěti letech požádat o trvalý pobyt, tak jako jiní cizinci s dlouhodobým pobytem.

V Česku nyní žije přes 300 tisíc uprchlíků s dočasnou ochranou kvůli Putinově válce, kterou ruský diktátor rozpoutal proti Ukrajině. Ke konci letošního března podle vlády dočasnou ochranu v ČR prodloužilo 320 tisíc uprchlíků. Koncem roku by se jejich celkový počet mohl podle předkládací zprávy k novele lex Ukrajina vyšplhat k hranici 400 tisíc osob.

Od začátku ruské agrese dočasnou ochranu získalo přes 600 tisíc Ukrajinců, ale část z nich se již vrátila domů, nebo pokračovali v exodu kvůli válce do jiných zemí.

Již sedmou novelu lex Ukrajina projednají v úterý poslanci zatím jen v prvním čtení, kdy rozhodují jen o tom, zda se jím budou dál zabývat.

Kromě ANO má výhrady k lex Ukrajina i druhé opoziční hnutí SPD, které proti novelám zákona na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny hlasovalo už dříve.

V případě ANO jde ale o zásadní změnu dosavadního postoje.

Opoziční ANO a SPD nemají dohromady dost hlasů na to, aby poslanci těchto hnutí dokázali vládě v přijetí novely lex Ukrajina zabránit, mohou ale brzdit schvalování návrhu, podobně jako třeba u korespondenční volby pro Čechy žijící, pracující či studující v zahraničí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!