Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Moji podporu při obhajobě mandátu mít nebude, řekl Rakušan o europoslanci Polčákovi

Jednání poslanecké sněmovny. Na snímku Ivan Bartoš (vlevo) a Vít Rakušan. (7. dubna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan si nepřeje, aby Stanislav Polčák obhajoval post europoslance. „Moji podporu při obhajobě mandátu mít nebude,“ řekl ve Sněmovně Rakušan. Kvůli postupu Polčáka v kauze Vrbětice se na popud opozičních hnutí ANO a SPD ve čtvrtek mimořádně sešli poslanci, ale vládní koalice neumožnila schválení programu.
  10:46aktualizováno  12:31

Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014, před tím přitom prosazoval změnu zákona. Po zveřejnění případu se Polčák odměny vzdal a rezignoval na funkci místopředsedy STAN.

„Obce kolem Vrbětic získaly milionové odškodnění, Stanislav Polčák i jeho kolegové se vzdali odměny a on se vzdal funkce místopředsedy. Vyvodil i po mém doporučení politickou odpovědnost. Advokátní komora prošetřuje, zda byl ve střetu zájmů,“ řekl ve Sněmovně šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

„Proč ho nenutíte, aby skončil i jako europoslanec?“ ptal se ho před tím ve Sněmovně šéf SPD Tomio Okamura. Zajímala ho také jasná odpověď na otázku, zda STAN počítá s nasazením do dalších voleb do Evropského parlamentu.

„Moji podporu při obhajobě mandátu mít nebude,“ reagoval Rakušan. Zároveň odmítl výzvy Okamury, o čem má ve Sněmovně mluvit.

„Účtoval si za setkání s poslanci 47 tisíc korun za hodinu,“ obvinil také Polčáka Okamura. To podle něj platilo pro schůzky s poslanci SPD. Zajímá ho, kolik si europoslanec Polčák jako advokát fakturoval z veřejných peněz v jiných případech než v kauze Vrbětice. To, že Polčák fakturoval 47 tisíc korun za hodinu, Rakušan popřel.

„Nemůže tato kauza být vyřešena tím, že se vzdá jen funkce místopředsedy hnutí,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová.

Jen mrháme časem a penězi, odmítla mimořádnou schůzi Polčákova kolegyně

„Sešli jsme se jen, abychom mrhali časem a mrhali penězi daňových poplatníků,“ odmítla téma mimořádné schůze místopředsedkyně Sněmovny a hnutí STAN Věra Kovářová. „Právní obce pana Polčáka pomohly obcím i konkrétním občanům. Přijal politickou odpovědnost, když odstoupil z funkce místopředsedy hnutí STAN,“ hájila Polčáka Kováčová.

Mimořádnou schůzi si vynutily ANO a SPD. Opozice neprosadila debatu o Polčákově postupu předminulý týden na běžné schůzi Sněmovny. Koalice zařazení nového bodu do programu vetovala.

Je pravděpodobné, že Sněmovna hlasy poslanců vládní většiny zamítne i program mimořádné schůze, ale před tím budou moci o kauze Polčák diskutovat řečníci s přednostním právem mluvit - jde o šéfy stran i poslaneckých klubů, členy vedení Sněmovny a členy vlády.

Prakticky to znamená, že za ANO mohou takto vystoupit šéf strany Andrej Babiš, předsedkyně klubu Alena Schillerová a místopředsedové dolní komory Karel Havlíček a Jana Mračková Vildumetzová, za SPD předseda hnutí Tomio Okamura i šéf sněmovní frakce hnutí Radim Fiala.

Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dříve odmítl Okamurovy výtky, který označil STAN za politicko-podnikatelský projekt.

Rezignace Polčáka na post místopředsedy STAN byla podle Rakušana správná. Mluvil o Polčákově hrubé politické chybě a o střetu zájmů. 

„Za situace, kdy pracoval na zastupování obcí, si nemůže dovolit v té samé chvíli bojovat jako politik za prosazení zákona,“ řekl Rakušan.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat