Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Koalice smetla návrh ANO jednat o zvýšení rodičovského příspěvku na 400 tisíc

Poslanci hnutí ANO vyvolali mimořádnou schůzi Sněmovny. Navrhují zvýšení rodičovského příspěvku. Zleva Aleš Juchelka, Alena Schillerová a Karel Havlíček. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Poslanci vládní koalice odmítli na mimořádné schůzi jednat o návrhu ANO, aby se rodičovský příspěvek zvýšil o třetinu ze 300 tisíc korun na 400 tisíc korun s pravidelnou valorizací o inflaci. „Poslali jste rodinám s dětmi jasný vánoční dárek, že jejich problémy diskutovat nebudete,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
  13:16

„Jste prostě asociální vláda, která myslí jenom na sebe, nemyslí na naše potřebné občany,“ uvedl šéf SPD Tomio Okamura.

Pro program mimořádné schůze hlasovalo 64 ze 141 přítomných poslanců. S ANO a SPD i jeden vládní poslanec Jan Bureš z ODS.

„Tato vláda nedokáže zkrotit inflaci a je třeba řešit i mladé rodiny s dětmi,“ řekl před tím v rozpravě stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka.

Uvedl, že by návrh jeho hnutí vyšel asi na 10 miliard korun. Zároveň připustil, že by ještě koalice mohla navržené zvýšení rodičovského příspěvku upravit, aby celkový nárůst výdajů byl třeba i jen o polovinu vyšší.

Více než 1,3 milionu chudých lidí v Česku

Řekl, že v Česku žije více než 1,3 milionu chudých lidí a jejich počet se stále zvyšuje. Nejčastěji jde o seniory, samoživitele a rodiny s dětmi.

Opozice prosazovala růst rodičovského příspěvku i při jednání Sněmovny o návrhu vlády na zvýšení přídavků na děti o dvě stovky měsíčně.

Poslankyně SPD Lucie Šafránková navrhla několik variant vyššího zvýšení přídavků na dítě, i zvýšení rodičovského příspěvku na 380 tisíc korun. Nic z toho se jí ale nepodařilo prosadit.

„Jestli chceme zkrotit inflaci, musíme pomáhat extrémně cíleně,“ reagoval ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL na kritiku. Již dříve řekl iDNES.cz, že bude zvýšení rodičovského příspěvku příští rok prosazovat ve vládní koalici.

ANO také požaduje, aby se Sněmovna zabývala situací na úřadech práce kvůli jejich nynějšímu vytížení. „Situace na úřadech práce začíná být kritická, hlavně v některých částech republiky,“ řekl Juchelka. Upozornil, že dávky nechodí některým lidem spolehlivě, protože jsou úřady práce přetížené. „Štve mě to,“ opáčil mu Jurečka.

Šéf lidovců odmítl kritiku opozice. „To, že je na úřadech práce dlouhodobě personálně neřešená situace, není problém posledních dvanácti měsíců,“ opáčil ministr. Mluvil o tom, že dopisy s upozorněními na problémy na úřadech práce psal už v letech 2019 a 2020 expremiér Andrej Babiš tehdejší ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové ze sociální demokracie.

„Za vaší vlády úřady práce kolabují,“ opáčil mu Juchelka.

Schillerová se překvapivě zastala Maláčové, dala ji do kontrastu s Jurečkou

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se ve Sněmovně zastala Jany Maláčové. „Za ministerstvo práce a sociálních věcí bojovala,“ přiznala exministryni a bývalé místopředsedkyni ČSSD, se kterou přitom měla ve vládě tvrdé spory. Takový boj za ministerstvo a za lidi u šéfa lidovců Mariana Jurečky nevidí.

Hnutí ANO chce diskutovat i o chystaném zvýšení horní hranice cen za sociální služby. Zvýšení cen za ně by podle ANO měl doprovázet růst příspěvku na péči, který dostávají lidé se zdravotním postižením.

„Vládní koalice jako celek a Marian Jurečka jako ministr práce sociálních věcí selhávají. Odmítáte opoziční návrhy a sami s žádnými nepřicházíte,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura.

Před hlasováním o programu mohli hovořit jen poslanci s právem na přednostní vystoupení, což jsou šéfové stran a zástupci jednotlivých klubů, členové vedení Sněmovny a vlády.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat