Seznam navržených k vyznamenání, který obsahuje celkem 141 jmen, dostane prezident Petr Pavel, na němž bude, koho skutečně vyznamená a koho ne. Návrhy poslanců ani senátorů se prezident řídit nemusí.
Poslanci navrhli i to, aby vyznamenání dostali expremiér Petr Pithart, první ministerský předseda Československa po roce 1918 Karel Kramář a prvorepublikový ministr financí Alois Rašín.
Mezi lidmi navrženými na státní vyznamenání je i Jiří Brady, který měl být vyznamenán již před sedmi lety, ale bývalý prezident Miloš Zeman to nakonec odmítl.
Navrženi Uhde, Cipro i Mišík
Na seznamu navržených, jsou i kytarový virtuos Štěpán Rak nebo zesnulý dlouholetý předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička, který se zasadil o vybudování památníku v Letech u Písku, bývalý šéf Sněmovny, spisovatel Milan Uhde, bývalý hráč fotbalové Slavie a později trenér František Cipro, hudebníci Ida Kellarová, Vladimír Mišík, Michal Prokop a Jiří Pavlica, spisovatel Jaroslav Rudiš, ekonom Jan Švejnar či bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
Sněmovna odmítla návrh na státní vyznamenání pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ve chvíli, kdy neprošel Rychetský, někteří poslanci v sále dokonce tleskali.
Mašínové neprošli, jejich matka i sestra ano
Poslanci odmítli vyznamenání pro členy antikomunistické odbojové skupiny Ctirada i Josefa Mašíny, Milana Paumera a Václava Švédu. O Ctiradu Mašínovi se muselo hlasovat dvakrát, protože poprvé pro omylem hlasoval poslanec ANO Stanislav Berkovec a zpochybnil hlasování.
Nechtěl, aby u jeho jména bylo v análech Sněmovny uvedlo, že podpořil jednoho z Mašínů, kteří při svém útěku na Západ z Československa podřizli v chloroforem omámeného a svázaného příslušník SNB Jaroslava Honzátka na služebně v Čelákovicích.
Ve Sněmovně prošel návrh vyznamenat jiné dva členy skupiny bratří Mašinů - Zbyňka Janatu a Ctibora Nováka. Ppslanci navrhli prezidentovi Petru Pavlovi vyznamenat matku bratrů Mašínů i jejich sestru Zdenu.