Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Poslanci doporučili státní vyznamenání pro bratry Mašíny i šéfa BIS Koudelku

Česko

  14:03aktualizováno  15:00
Poslanci doporučili na státní vyznamenání Josefa Mašína i jeho bratra Ctirada Mašína in memoriam. Doporučili vyznamenat i další členy protikomunistické odbojové skupiny Milana Paumera, Zbyňka Janatu a Václava Švédu. Když napodruhé prošel návrh ocenit Josefa Mašína, ozval se v sále pískot.

Pro vyznamenání Josefa Mašína hlasovalo 64 ze 123 přítomných poslanců a návrh tak prošel o dva hlasy. Pro byli poslanci stran vládní koalice, naopak ani jeden hlas nedostal tento návrh od ANO a SPD.

Snaha ocenit Mašíny, kteří se prostříleli na západ z komunistického Československa, dlouhodobě vyvolává spory.

Při přepadení služebny Sboru národní bezpečnosti v Čelákovicích podřízl Ctirad Mašín dýkou chloroformem omámeného a spoutaného příslušníka SNB Jaroslava Honzátka.

Zasloužili by si bratři Mašínové státní vyznamenání?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 24. června 2022. Anketa je uzavřena.

NE2185
ANO476

Poslanci doporučili prezidentovi vyznamenat i šéfa BIS Michala Koudelku, kterého prezident už sedmkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála, kapelníka Moravanky Jana Slabáka či historika Jana Čvančaru.

Ke kandidátům na Řád Tomáše Garrigua Masaryka patří dlouholetá ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Milena Černá, která zemřela loni v září. Na medaili Za hrdinství Sněmovna nominovala dobrovolné hasiče Jaroslava Filu a Marka Vrbu, kteří zahynuli loni při zásahu u výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Mezi navrženými je i trojice dobrovolných hasičů Jaroslav Bolfík, Radim Lískovec a Jakub Mrákava za pomoc lidem postiženým loňským tornádem na jižní Moravě. Na udělení medaile Za zásluhy dolní komora Zemanovi nabídla posmrtně básníka a překladatele Jana Zábranu nebo muzikologa a skladatele Miloše Štědroně.

Oceňte Zelenského, Orbána ne, řekli poslanci

Navržen byl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterého také poslanci podpořili pouhé dva dny poté, co vystoupil s projevem k českým poslancům a senátorům.

„Jsme s vámi, buďte s námi,“ řekl Zelenskyj. Vpád Ruska na Ukrajinu je podle něj pouze prvním krokem, který potřebuje vedení Ruska, aby si otevřelo cestu k dalším státům.

Prezident Miloš Zeman už začátkem března oznámil, že hodlá Zelenského vyznamenat. Podle Zemana projevil Zelenskyj odvahu a statečnost, když odmítl opustit svou zemi napadenou ruskou agresí. „Třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu,“ pronesl.

Neprošel naopak návrh ocenit maďarského premiéra Viktora Orbána. O to usilovali poslanci opozičního hnutí SPD. Maďarsko neumožnilo, aby na Ukrajinu čelící agresi ze strany Ruska směřovaly zbraně, aby se napadená země mohla bránit. Maďarsko patří také k zemím, které brzdí protiruské sankce.

SPD zase v české Sněmovně nevynechá příležitost, aby kritizovala pomoc státu ukrajinským uprchlíkům před Putinovou válkou. Naopak všichni přítomní poslanci SPD hlasovali proti vyznamenání Zelenského.

Ať tak či onak, prezident Miloš Zeman se názory poslanců, koho má vyznamenat, vůbec nemusí řídit.

O výši rodičovského příspěvku rozhodnou poslanci na mimořádné schůzi

O zjednodušení možnosti získat příspěvek na bydlení a o změně pravidel pro čerpání rodičovského příspěvku budou poslanci hlasovat na mimořádné schůzi, která se uskuteční v pátek 24. června.

Zároveň budou hlasovat o jeho možném zvýšení ze 300 na 400 tisíc korun, jak to navrhlo opoziční ANO, či alespoň na 360 tisíc korun, což navrhlo druhé opoziční hnutí SPD. Opozice také navrhla, aby byl rodičovský příspěvek automaticky valorizován.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, který navrhl zjednodušení možnosti získat příspěvek na bydlení a o změnu pravidel pro čerpání rodičovského příspěvku, ale letošní státní rozpočet nepočítá s vyšší rodičovskou, a tak její zvýšení nyní nepodporuje.

Podle vládního návrhu by si rodiče s nízkými výdělky mohli zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10 tisíc na 13 tisíc korun.

Příjemci příspěvku na bydlení podle vládního návrhu také už nemají každého čtvrt roku dokládat příjmy a náklady. Doložení by mohlo stačit jednou za půl roku. Příspěvek na bydlení by měly podle vládního návrhu úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé by o něj nemuseli žádat každý rok znovu.