Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna vs. soud: Nechceme platit Rathovi náhrady za pobyt za mřížemi

Rozsudek je podle Ratha uměle vyrobený a zmanipulovaný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsudek je podle Ratha uměle vyrobený a zmanipulovaný. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Sněmovna odmítá proplatit nepravomocně odsouzenému Davidu Rathovi poslanecké náhrady za období, kdy byl ve vazbě. Soud ale rozhodl, že na ně bývalý poslanec za ČSSD má právo. Sám Rath tvrdí, že se práci věnoval i za mřížemi, uvádí Český rozhlas.

KAUZA RATH

Exposlance Ratha zadržela policie v roce 2012, přes rok a půl strávil ve vazbě. Letos ho soudce poslal na 8,5 roku do vězení za korupci ve středočeském kraji, jehož byl hejtmanem. Rozsudek není pravomocný.

Podle soudkyně Jany Jurečkové má David Rath na poslanecké náhrady nárok. Právní zástupce sněmovny Marek Nespala ale uvedl, že tyto finance Rath ve vazbě nemohl využít - peníze totiž slouží například jako příspěvek na dopravu nebo oblečení.

„Poslanec, který je ve vazbě, nemůže plnit některé své funkce. To znamená, že nemůže jezdit za voliči, reprezentovat je a taky utrácet za to, že se někde stravuje, pokud je na služební cestě,“ řekl Nespala Českému rozhlasu. Uvedl také, že další příspěvky - na asistenty či kanceláře - Rathovi sněmovna proplácela.

K TÉMATU:

Až dolní sněmovna obdrží rozhodnutí soudu, podá odvolání. „Já bych počkal na výrok odvolacího soudu. Až budeme mít definitivní stanovisko soudních instancí, jak oni k tomu přistupují, pak si myslím, že dává smysl nějakým způsobem na to reagovat,“ uvedl Marek Benda (ODS). Mnozí poslanci dokonce chtějí změnu legislativy.

Legitimace. Rezignovaný Rath hledá doklady, čeká se na příchod tzv....
Kolt v kabele. David Rath přijel na návštěvu v Rudné ozbrojen.

Zákon už se jednou měnil kvůli bývalému poslanci Romanu Pekárkovi, kterého soud odsoudil pravomocně. Poslanci, kteří jsou pravomocně odsouzeni, nemají od té doby nárok na mzdu ani jiné výhody. Jeroným Tejc (ČSSD) uvedl, že se to ale Rathova případu nejspíš netýká.„Pokud zákonná úprava tehdy umožňovala čerpání, bude na rozhodnutí soudu, aby zvážil, zda to je možné, zda tomu tak podle zákona skutečně bylo a sněmovna odepřela nebo neodepřela po právu,“ řekl Českému rozhlasu.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!