Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nouzový stav bude do konce května. Hodina hnoje z chléva předsedy SPD, jste Putinova pátá kolona, slyšel Okamura

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan foto: Ladislav KřivanMAFRA

Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu do konce května schválili poslanci. Hnutí ANO neprosadilo, aby ho Sněmovna prodloužila jen o třicet dnů. Šéf hnutí Tomio Okamura, který kritizoval, jak vláda pomáhá ukrajinským uprchlíkům, si ve Sněmovně od šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného vyslechl, že je „jednoznačně pátou kolonou Putinova režimu“.
  13:30aktualizováno  19:03

Pro prodloužení nouzového stavu do konce května hlasovalo 82 ze 148 přítomných poslanců, výhradně z pěti stran vládní koalice. Prodloužení nouzového stavu nepodpořil žádný z poslanců ANO ani SPD.

Nouzový stav kvůli přílivu uprchlíků z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, vláda vyhlásila 4. března na 30 dnů. K jeho prodloužení o dalších 58 dnů potřebovala souhlas Sněmovny.

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová z vládního hnutí STAN kritizovala ve Sněmovně ty, kteří se pokouší rozdmýchávat nenávist vůči uprchlíkům před Putinovou válkou. „Závidět někomu pět tisíc korun, když uprchl před válkou s igelitkou, je závist patologická,“ řekla Kovářová.

Okamura kritizoval humanitární dávku 5 tisíc korun uprchlíkům. Před 18 dny ji sám podpořil

Pět tisíc korun je výše humanitární dávky na osobu a na měsíc pro uprchlíky před válkou rozpoutanou ruským prezidentem proti Ukrajině a kritizoval ji šéf SPD Tomio Okamura.

„Každá válka a každý konflikt má svoje uprchlíky a lidem v nouzi je třeba pomáhat. Je ovšem rozdíl mezi akutní pomocí lidem v nouzi a naopak velkorysými pobídkami k přestěhování do České republiky. Vláda dává plošně dávku ve výši pěti tisíc korun na jednoho uprchlíka,“ řekl před tím ve Sněmovně šéf SPD Tomio Okamura. Sám přitom nedávno ve Sněmovně pro pětitisícovou plošnou humanitárni dávku hlasoval, stejně jako všichni přítomní poslanci SPD. Nikdo z celé Sněmovny nebyl proti.

Nouzový stav má podle něj vládě Petra Fialy umožnit velkorysé vyhazování peněz českých občanů pod záminkou krize. Pomáhat uprchlíkům před válkou z Ukrajiny se má pouze přiměřeně a na nezbytně nutnou dobu. „A po ukončení konfliktu na Ukrajině by se měli vrátit zpět budovat svoji rodnou zemi,“ řekl šéf SPD.

„Zažili jsme hodinu hnoje z chléva předsedy SPD. Zažili jsme lži a poštvávání lidí proti sobě,“ reagoval šéf poslanecké klubu KDU-ČSL Marek Výborný na jedno z dlouhých vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury. „Jste jednoznačně pátou kolonou Putinova režimu,“ vytkl mu.

Nouzový stav je podle vlády Petra Fialy nutný ke zvládání přílivu uprchlíků z Ukrajiny před válkou rozpoutanou ruským prezidentem Vladimirem Putinem. ANO ve Sněmovně kritizuje navrženou délku prodloužení nouzového stavu, SPD je zcela proti němu. Chce navíc vědět, kde vláda vidí strop počtu uprchlíků, které může Česko přijmout.

Strop komfortních ubytovacích kapacit je teď, řekl Rakušan k počtu uprchlíků z Ukrajiny

„Celkem muselo své domovy opustit přes 10 milionů lidí, tedy více než čtvrtina z 37 milionů obyvatel Ukrajiny. Za hranice z tohoto počtu 10 milionů lidí uprchlo v této chvíli už 3,9 milionu lidí, kteří hledají pomoc, kteří hledají nové domovy,“ řekl poslancům ministr vnitra Vít Rakušan.

Při obhajobě žádosti o prodloužení nouzového stavu zastupuje premiéra Petra Fialu, který je omluvený z jednání ze zdravotních důvodů. Měl totiž pozitivní test na covid. Kvůli covidu chybí také řada poslanců ANO.

„Zažíváme největší evropskou migrační vlnu, kterou jsme od druhé světové války poznali,“ řekl poslancům Rakušan. „Dostáváme se na hranu kapacit, připustil ministr vnitra Rakušan.

Telegram

„Strop komfortních ubytovacích kapacit je teď,“ prohlásil. Nikdo ale podle něj neví, kde je strop počtu lidí, kteří se rozhodnou uprchnout před válkou rozpoutanou Putinem. Zatím z Ukrajiny prchlo 3,9 milionů lidí.

„Žádost o prodloužení nouzového stavu o dva měsíce je možná neobvyklá. Pro vládu a všechny policisty, hasiče i hejtmany, kteří v tomto režimu už dva měsíce pracují, je ovšem nezbytná,“ prohlásil Rakušan. Podle něj není důvod předpokládat, že by počet obyvatel Ukrajiny v Česku výrazně klesl v horizontu dvou měsíců. Pokud by přesto nouzový stav nebyl potřeba po celé dva měsíce, Sněmovna ho může ukončit dřív, dodal ministr vnitra.

Ukrajinský prezident děkoval premiéru Fialovi

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj v úterý na Twitteru poděkoval premiéru Fialovi za podporu Ukrajiny. Ocenil humanitární pomoc a vyzdvihl zacházení s Ukrajinci, kteří našli útočiště v České republice.

Toho, aby vláda Petra Fialy řekla, kde je strop pro přijímání počtu uprchlíků z Ukrajiny, se před mimořádnou schůzí ptala vlády opoziční SPD.

„Neexistuje žádný strop,“ řekl šéf poslanců ODS Marek Benda. Musíme se podle něj snažit pomoci každému, kdo k nám přijde.

ANO i SPD chtěly od vlády strategii, jak bude řešit uprchlickou krizi

ANO i SPD chtěly od vlády jasnou strategii řešení uprchlické krize. Za hrubou chybou ANO považuje to, že vláda nijak nesleduje profesní strukturu uprchlíků.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová už dříve řekla, že prodloužení nouzového stavu o 30 dnů by poslanci ANO podpořili. „Nemůžeme dát vládě bianco šek na 2 měsíce,“ řekla v úterý ve Sněmovně Schillerová. „Jsme na hraně ústavnosti,“ řekla k žádosti o prodloužení nouzového stavu až do konce května.

Někteří ústavní právníci pochybují, zda je žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dní v souladu se zákonem.

Zpochybnila to i senátní ústavní komise, podle níž to není v souladu s ústavním zákonem o bezpečnosti České republiky.  „Pravidla musí platit vždy. Ať je covid nebo válka. Prodlužovat nouzový stav o delší dobu než 30 dnů je právně sporné,“ napsal na Twitteru předseda senátní komise Zdeněk Hraba z hnutí STAN.

Šéf SPD Tomio Okamura stejně jako ANO vyzval vládu, aby představila plán, řešení situace kolem rostoucího počtu uprchlíků z Ukrajiny.

SPD jako jediná strana nepodpořila program mimořádné schůze Sněmovny. Ve Sněmovně šéf hnutí Okamura tvrdil, že vláda chce nouzový stav proto, aby mohla hoteliérům nařizovat, že jsou povinni ubytovávat uprchlíky z Ukrajiny.

Ministr vnitra Vít Rakušan původně chtěl, aby vláda požádala  o souhlas s prodloužením stavu nouze o tři měsíce. „Nakonec jsme se domluvili na tom, že požádáme Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do konce května,“ řekl po jednání vlády premiér Fiala.

29. března 2022

Vláda už také rozhodla o výši příspěvku pro solidární domácnost, která bezplatně ubytuje uprchlíky z Ukrajiny. „Shodli jsme se na příspěvku ve výši 3 000 korun za ubytovanou osobu za měsíce březen až červen s tím, že je tam strop. Na jednu domácnost může být vyplaceno nejvýše 12 000 korun měsíčně,“ uvedl premiér Fiala.

V Česku získalo víza přes 236 tisíc ukrajinských uprchlíků. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je vyšší. Členové vlády pracují s tím, že počet ukrajinských uprchlíků před válkou, kterou rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, je v Česku kolem 300 tisíc. Téměř polovinu tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. 

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat