Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Konec již v poledne. ANO brzdilo návrh zakazující poslancům ovládat média

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová navrhla, aby poslanci místo změny zákona o střetu zájmů přednostně zařadili na program interpelace, které odpadly ve čtvrtek. foto: Ladislav KřivanMAFRA

Hnutí ANO dokázalo v pátek zabránit projednání návrhu na zpřísnění zákona o střetu zájmů. Počítá s tím, že poslanci či ministři nesmějí ovládat provozovatele médií. ANO už v předstihu oznámilo, že bude ve Sněmovně blokovat jednání o této novele a poslanci ANO také celé dopoledne brzdili jednání předkládáním návrhů na změnu programu.
  7:06aktualizováno  14:34

V poledne si šéfka poslanců ANO Alena Schillerová vzala dvouhodinovou přestávku na poradu poslaneckého klubu, čímž ukončila páteční jednání, aniž by Sněmovna cokoli projednala. Schůze měla v pátek skončit ve 14 hodin, a to i kvůli volebnímu kongresu ODS.

„Prosadíme to navzdory vašemu odporu,“ řekla ve Sněmovně poslancům ANO místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

Schillerová před tím, hned v úvodu pátečního jednání, protestovala proti tomu, že vládní koalice ve středu přerušila řádné jednání Sněmovny do pátku, čímž byly zrušeny i pravidelné čtvrteční interpelace na premiéra i další členy vlády.

„Tak si musí příště opozice rozmyslet, jestli chce trápit STAN a mimořádnou schůzi, nebo vládu jako celek,“ zdůvodnil ve středu šéf poslanců ODS Marek Benda přerušení řádné schůze a tím pádem i zrušení čtvrtečních interpelací.

Ve čtvrtek se ANO a SPD marně snažily vyvolat mimořádnou schůzi kvůli počínání europoslance Stanislava Polčáka z hnutí STAN.

Je to jen obstrukce ANO, řekl Michálek. Jste posedlí Babišem, reagovala Schillerová

„Bude další obstrukce, aby hnutí ANO zabránilo projednávání novely zákona o střetu zájmů,“ glosoval vystoupení Schillerové šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

„Je to jen obstrukce, abyste zabránili projednávání novely zákona o střetu zájmů a následně i zrušení elektronické evidence tržeb,“ reagoval na návrh Schillerové šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. Vyčetl Schillerové i to, že její návrh má zamaskovat skutečný motiv počínání hnutí ANO.

„Jsou to čisté obstrukce, aby se neprojednal zákon o střetu zájmů,“ řekla i místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Richterová. Uvedla, že bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš od státu během svého působení ve funkci prostřednictvím svých firem dokázal na dotacích získat 14,5 miliardy korun.

„Jste posedlí Babišem,“ prohlásila v reakci na vystoupení vládních poslanců Schillerová. Její kolegové pak navrhovali další změny programu jednání Sněmovny. Až do pravého poledne, kdy jednání skončilo.

Poslanci, senátoři či členové vlády nesmějí být už nyní majiteli médií. Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se nově vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Podobně tomu bude u společností v případě omezení u veřejných zakázek, dotací a investičních pobídek, které míří na členy vlády.

„Všichni víme, že ničení svobody tisku vede ve výsledku ke korupci a úpadku životní úrovně, proto chceme v rámci zákona o střetu zájmů splnit volební slib, který jsme dali, že vrcholní politici nebudou vlastnit velké mediální domy a že členové vlády nebudou čerpat dotace a zakázky, o kterých sami rozhodují,“ řekl šéf poslanců Pirátů Michálek, jeden z autorů poslaneckého návrhu.

Koalici nestačí, že Babiš převedl majetek do dvou svěřenských fondů

Vládní poslanci nepovažují za dostatečné, že Andrej Babiš kvůli novele zákona o střetu zájmů svůj majetek převedl do dvou svěřenských fondů, ale je dál konečným beneficientem holdingu Agrofert, který vlastní mediální dům MAFRA. Ten vydává deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro. Součástí mediálního domu MAFRA je i portál iDNES.cz.

Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček z ANO řekl, že jeho hnutí předloží svůj vlastní návrh. „Jako hnutí ANO využijeme všechny nástroje, které opozice má, aby měl šanci náš návrh. Obstrukce je legálním nástrojem,“ řekl Vondráček.

Novela upravuje také nahlížení do majetkových oznámení veřejných funkcionářů, a to v reakci na verdikt Ústavního soudu. Zákon o střetu zájmů se podle předlohy nově nemá vztahovat na neplacené radní menších a nejmenších obcí a na neplacené místostarosty nejmenších obcí.

Zákon o střetu zájmů poslanci upravovali v roce 2017:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!