Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mám dvojčata, jeden je gay, hájila poslankyně návrh na manželství pro všechny

Česko

  9:40aktualizováno  13:00
Poslankyně STAN Michaela Šebelová prezentovala při projednávání změny občanského zákoníku rodinný příběh. Řekla, že má dva syny, jednovaječná dvojčata, jeden z nich je gay, ale jen jeden by tak podle současných pravidel mohl uzavřít manželství. Podporuje změnu, která by umožnila mít manželství i jejímu druhému synovi a všem párům stejného pohlaví.

„Jejich osud životní může být hodně podobný, ale v tom momentě, kdyby chtěli se svým životním partnerem uzavřít trvalý svazek na pokladě občanského zákoníku, tak nastává ta velká nerovnost. A tady vás prosím, abyste se nad tím zamysleli, protože to opravdu z mého pohledu už nemá logiku,“ řekla místopředsedkyně STAN Šebelová.

Odpůrce manželství párů stejného pohlaví pak nastartovalo vystoupení jejího stranického kolegy Martina Exnera. „Vidím toto téma jako souboj západních hodnot, které respektují práva menšin, versus východních, které vnucují lidem životní styl vládnoucí autority a svobodu jim berou. Rusko se snaží udělat z manželství pro všechny tabu a tím ho zablokovat a společnost rozdělit,“ tvrdil Exner. „Buď chceme být svobodná západní Evropa, kde stejnopohlavní páry se mohou brát třeba i v kostele. A nebo chceme být východní konzervativní periferie ruského stylu,“ řekl Exner.

Poslanci, kteří manželství párů stejného pohlaví nepodporují, se ohradili. Milan Feranec z ANO řekl, že dosud dočítal, že kdo má pochyby o uzákonění manželství i pro homosexuály, je homofob. Exner to povýšil na označení, že je proruský. „Kde skončíme? To je ta racionální debata?“ ptal se Feranec.

„Styďte se a nenálepkujte,“ reagoval na slova poslance STAN jiný poslanec vládní koalice, Vojtěch Munzar z ODS. Jeho stranická kolegyně Renata Zajíčková vyzvala Exnera, aby se omluvil.

Přispívá to k erozi tradiční rodiny, řekl Haas z ODS. Navrhl ho vrátit k přepracování

Poslanec opozičního hnutí SPD Zdeněk Kettner navrhl zamítnutí návrhu na změnu občanského zákoníku. Karel Haas z ODS mluvil o tom, že navržená změna občanského zákoníku přispívá k erozi tradiční rodiny a navrhl ji vrátit k přepracování.

„Žádné právo na dítě neexistuje. Je to zázrak, je to dar,“ řekl ve Sněmovně předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný při projednávání změny občanského zákoníku, která by umožnila manželství párů stejného pohlaví.

Diskusi ve čtvrtek poslanci nedokončili a budou o ní pokračovat někdy jinde.

Nebudeme rozlišovat na my a oni, řekl Bernard

Jako obhájce návrhu vystoupil jeho spolupředkladatel Josef Bernard ze STAN. „Již nebudeme rozlišovat na my a oni a všechny vztahy budou mít zákonem uznanou stejnou důstojnost,“ řekl již ve středu, kdy poslanci jednání o návrhu otevřeli, „Děti vychovávané ve stejnopohlavních párech přestanou žít v právní nejistotě. A jsou to i věci čistě praktické, jako je společné jmění, nárok na určité sociální dávky, výživné, dědění,“ uvedl poslanec.

„Pokud někdo v této zemi platí daně, je právoplatným občanem této země, měl by mít také rovnoprávné zacházení. To by mělo platit pro všechny páry a rodiny,“ hájil navrženou změnu občanského zákoníku.

Lidé stejného pohlaví by podle novely občanského zákoníku měli v manželství stejná práva, jako je nyní mají žena a muž.

Jste pro manželství pro osoby stejného pohlaví?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 20. srpna 2023. Anketa je uzavřena.

Ne4558
Ano2776

Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Nyní uzavřená registrovaná partnerství, do něhož mohou gayové a lesby vstupovat, by se nerušila, ale nová by již v případě přijetí manželství pro všechny nemohla být uzavírána.

Žijeme v zemi, kde zatím nejsou rovná práva, uvedla Richterová

„Žijeme v zemi, kde zatím nejsou rovná práva pro všechny občany a občanky. A je to čistě dané tím, jakou mají vrozenou sexuální orientaci,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

„Známe rodiny, kde například dvě mámy vychovávají společně dítě nebo dvě tři děti. Ty děti nemají žádnou právní jistotu, pokud zemřela jejich biologická maminka. Dnes nemáme totiž možnost ani takzvaného přisvojení pro toho druhého registrovaného partnera či partnerku,“ upozornila. Řekla také, že i katolické Irsko či Španělsko dospěly k tomu, že z právního důvodu nevidí proč dělit lidi na dvě kategorie.

„I já jsem byl vychováván v rodině, která nepřijímala komunitu LGBT. V průběhu svého života jsem ale názor změnil, změnil jsem ho zejména pod vlivem publikovaných vědeckých názorů, svých přátel, a přiznám se, i pod vlivem své manželky,“ přiznal Bernard.

„Nevím, jestli jsou nějaké nové poznatky v biologii, že ze dvou spermií může vzniknout člověk či případně ze dvou vajíček může vzniknout člověk,“ oponoval zastáncům manželství pro všechny Aleš Dufek z KDU-ČSL.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč