Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Očkování zdarma kvůli riziku rakoviny děložního čípku bude od 11 do 15 let

Premiér Petr Fiala, ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Rozšíření věkového rozpětí pro dobrovolné očkování hrazené proti papilomaviru (HPV), který je původcem rakoviny děložního čípku, schválili poslanci. Nyní je hrazeno ze zdravotního pojištění ve věku 13 a 14 let, nově by se to mohlo týkat věkového rozpětí mezi 11 až 15 lety. Do novely zákona o ochraně veřejného zdraví to prosadili senátoři.
  15:09aktualizováno  16:39

Podobně i širší věkové rozpětí pro dobrovolné očkování, které je „zdarma“, tedy hrazené ze zdravotního pojištění, také proti meningokokům. To rovněž nyní stát platí jen dívkám a chlapcům od 14 do 15 let a nově by mohlo být delší rozpětí - od 11 do 15 let.

Očkovat do budoucna mají i hygienici, epidemiologové a zdravotní ústavy.

Do zákona o ochraně veřejného zdraví se dostala i změny ve vydávání povolení pro překročení hlukových a vibračních limitů u dálnic a železnic. Už by neměly být dočasné, úřady by je ale mohly kdykoli přezkoumat.

„Jde o návrhy, které jsou ku prospěchu,“ řekl ve Sněmovně poslancům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

Zákon také uloží provozovatelům vodovodů povinnost zpracovat plán rizik a jejich řešení pro celý systém od vodního zdroje po kohoutek odběratele. Zdravotnická, sociální a ubytovací zařízení by musela mít vlastní posouzení rizika šíření legionelly a u starých budov i výskytu olova.

Musí to ještě potvrdit prezident Petr Pavel, což by ale měla být v tomto případě jen formalita. Změnu podpořili poslanci ze všech stran.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...