5. května 2009 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna odložila protikrizový zákon

Poslanecká sněmovna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna. | foto: Lidové noviny

PRAHA Sněmovna přerušila projednávání sociálnědemokratického protikrizového zákona, a to do středečního odpoledne. Důvodem je, že se členové hospodářského výboru nedomluvili na kompromisním znění návrhu a nepřijali k němu žádné doporučení. Předseda výboru Oldřich Vojíř (ODS) proto navrhl přerušit projednávání.

Poslanci ze stejného důvodu a také na Vojířův návrh do středy přerušili také projednávání vládních novel zákona o daních z příjmů, která navrhuje zrychlení odpisů, a insolvenčního zákona, která má zlepšit možnosti oddlužení a zajistit zpětné vyplacení části měsíčních platů podniků, které se ocitly v insolvenčním řízení.

Všemi třemi novelami se poslanci dnes zabývali ve druhém čtení, ve fázi, kdy vyslechnou usnesení příslušných výborů a mohou navrhovat pozměňovací a procedurální návrhy. Schvalovat by je měli příští týden.

Společný komplexní pozměňovací návrh k sociálnědemokratickému návrhu obsahuje zrychlení odpisů, snížení odvodů na sociálním pojištění, lepší postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků, šrotovné nebo delší dávky v nezaměstnanosti a vyšší přídavky na děti.

Na dnešním jednání sněmovního výboru se některým poslancům ODS nezamlouvalo, že návrh obsahuje pouze část dohody. Milan Urban ČTK řekl, že pokud poslanci ODS nezvednou pro návrh v závěrečném čtení ruku, bude to chápat jako porušení dohody mezi ČSSD a ODS nad protikrizovými opatřeními.

Z novely insolvenčního zákona možná zmizí pasáž o úvěrovém financování firem v insolvenci, shodovaly se sněmovní výbory i bankovní komise. Podle poslance ODS Zdeňka Proska by tato pasáž možná pomohla desítce současných podniků v nouzi, ale zkomplikovala by dostupnost nových úvěrů a prodražila by je.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?