Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna odsouhlasila rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ, nyní je na řadě Senát

Česko

  10:33aktualizováno  17:13
Praha - Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu se možná rozšíří. Změnu ústavy, která to má umožnit, schválila Sněmovna ve středu. Teď ji musí schválit ještě Senát, kde obdobné pokusy v minulosti neuspěly. Schválená novela z pera poslanců Pirátů rozšiřuje pravomoci úřadu tak, že by mohl kontrolovat i hospodaření s dalšími veřejnými penězi.

Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Mohl by také prověřovat hospodaření firem, v nichž mají stát nebo samosprávy většinový podíl. Nejvyšší kontrolní úřad nyní prověřuje jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout v případě, kdy hospodaří se státním majetkem.

Poslanecká sněmovna podpořila vládní novelu zákona na rozšíření pravomocí NKÚ

Koho přesně bude smět NKÚ kontrolovat, stanoví až související vládní novela zákona o NKÚ. Poslanci v ní ve středu odhlasovali jen dílčí úpravy a před závěrečným hlasováním její projednávání přerušili do doby, než Senát rozhodne o schválené novele ústavy. Důvodem je, že pro projednávání ústavní novely nemá Senát stanovenou lhůtu, zatímco pro běžný zákon platí lhůta 30 dní. Stejně tak poslanci přerušili projednávání obdobné novely zákona o NKÚ, kterou předložili Piráti.

V dílčím hlasování poslanci o vládní novele rozhodli, že úřad bude moci kontrolovat hospodaření krajů a statutárních měst. Původně vláda navrhovala, aby mohl dohlížet na obce s rozšířenou působností. Z novely poslanci vypustili možnost kontrolovat hospodaření veřejných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí. Úřad ale podle ní bude moci kontrolovat Českou televizi a Český rozhlas. Poslanci odmítli návrh rozšířit počet členů širšího vedení úřadu, kolegia, z nynějších 15 na 17.

Rekonstrukce státu chce změnu pravomocí již 7 let

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu usiluje o rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ už od roku 2013. „Přínosem kontrol ze strany NKÚ je zejména to, že se jedná o jediný nezávislý auditní orgán státu. Na rozdíl od takzvaných interních kontrol ministerstev může zaručit objektivní a politicky nestranné informace o hospodaření s veřejnými prostředky,“ uvedl ve středeční tiskové zprávě Josef Karlický z platformy. V současnosti ale kontrolní úřad může dohlížet jen na polovinu veřejných peněz, tedy zhruba 1,2 bilionu korun. Rekonstrukce státu proto považuje za důležité, aby NKÚ mohl kontrolovat i hospodaření některých samospráv a dalších veřejných či veřejnoprávních institucí.

Nejvyšší kontrolní úřad našel nedostatky v hospodaření Národní a Moravské zemské knihovny

Pro novelu ústavy hlasovalo 138 poslanců, zapotřebí jich byla ústavní většina, tedy 120 hlasů. Pro změnu ústavy hlasovali poslanci z klubů ANO, KSČM, Pirátů, SPD, ČSSD a po jednom poslanci z klubů KDU-ČSL a STAN.

Podle schváleného znění ústavy by úřad kontroloval hospodaření státu. Neprošel návrh ústavně-právního výboru, aby se NKÚ zabýval i tím, jak fungují kontroly ve veřejné správě. Předseda kontrolního výboru Roman Kubíček (ANO) poukazoval na to, že sám úřad o tuto kompetenci nestojí. Příslušná databáze kontrol by si podle něj vyžádala podle odhadů od šesti do 200 milionů korun. Martin Kupka (ODS) označil tuto částku za vycucanou z prstu a evidenci kontrol hájil. Podle Kupky jsou hlavně malé obce zatěžovány častými kontrolami.

Sněmovna neschválila pozměňovací návrhy Kateřiny Valachové (ČSSD) a Martina Kupky (ODS), aby běžný zákon o NKÚ patřil mezi normy, na jejichž znění se musí shodnout obě parlamentní komory.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!