Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů má být snazší, schválili poslanci

ilustrační snímek foto: Libor TeichmannMAFRA

Kolem cest by už neměly být nelegální reklamní poutače. Jejich odstraňování od silnic by mohlo být snazší. Řešit ho mají správci nebo vlastníci komunikací. Schválila to ve středu Sněmovna v novele zákona o pozemních komunikacích, když kývla na návrh poslance za STAN Ondřeje Lochmana.
  18:52

Jeho návrh, na který kývli poslanci, počítá s tím, že pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno.

Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na náklady vlastníka. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od září 2017. Majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Od září 2017, kdy začal platit zákaz poutačů v ochranném pásmu, se jich do konce listopadu 2019 podařilo odstranit 2 237.

Vládní novela změny zákona o pozemních komunikacích, kterou teď posoudí Senát, také transformuje Ředitelství silnic a dálnic z příspěvkové organizace na státní podnik.

Antimonopolní úřad bude moci využívat odposlechy, rozhodli poslanci

Poslanci kývli ve středu i na to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude moci využívat v řízeních o kartelech policejní odposlechy nebo záznamy ze sledování lidí.

Vládní novela o antimonopolním úřadu má zejména zpřesnit požadavky na fungování úřadu i jeho zástupců. Upravit má ochranu identity oznamovatelů protisoutěžního jednání.

ÚOHS nyní s takovými důkazy nakládat nesmí a podle zdůvodnění sám většinou není schopen zjistit skutečnosti, aby mohl vést přestupkové řízení. Odposlechy by mohly úřadu pomoci zjistit například vzájemné vazby mezi soutěžiteli, rozsah ovlivnění trhu zakázanými praktikami a obsah utajovaných dohod, stojí v důvodové zprávě.

V prvním čtení poslanci ve středu projednávali návrh zákona, který upravuje práva obcí a lhůty v řízeních o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu.

Návrh zákona o řízeních o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu připravil kabinet ve snaze o urychlení jeho výstavby. Výběr je nyní zúžený na čtyři lokality, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Obce se úložišti brání.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...