22. ledna 2016 10:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna omezila řečníky. Na schvalování evidence tržeb mají dvakrát deset minut

Jednání sněmovny (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání sněmovny (ilustrační). | foto: ČTK

PRAHA Sněmovna omezila poslancům na návrh hnutí ANO řečnickou dobu pro vystoupení při schvalování kontroverzní elektronické evidence tržeb. O návrzích rozhodla dolní komora zejména hlasy koalice.

Poslanci přihlášení do diskuse budou moci mluvit k zákonu jen dvakrát nejvýše po deseti minutách. Jednací řád uvádí, že omezení se nevztahuje na poslance, kteří vystupují se stanoviskem klubu. Do debaty se nyní hlásí tři desítky poslanců.

Vládnímu hnutí se před tím nepodařilo prosadit návrh, aby poslanci mohli v pátek jednat o evidenci tržeb i po 14:00, kdy končí doba pro schvalování zákonů. Požadavek předsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vetovaly opoziční kluby TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu.

O omezení řečnické doby následně dolní komora hlasovala podle návrhů její místopředsedkyně Jaroslavy Jermanové. Předseda ODS Petr Fiala po rozhodnutí koalici vzkázal, že omezila rozpravu ještě před tím, než řádně přihlášení řečníci stačili vystoupit.

Několikadenní dohady

Poslanci se v pátek sešli nad schvalováním evidence tržeb čtvrtý jednací den. V úvodu vystoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který předlohu opět hájil. Vrátil se ke svému předchozímu vystoupení a řekl, že se mu minule podařilo vyvrátit zásadní dezinformace, které se o systému šíří. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Babišovi vzkázal, že minule naopak pokračoval v prezentaci mýtů a nepravd.

Babiš žádal opozici, aby zákon přestala blokovat a přestala bránit podvodníky, kteří neplatí daně. Pravici vyčetl, že v minulosti během svého vládnutí zvýšila daň z přidané hodnoty, brala peníze od občanů a podvodníci prý měli ráj. Podnikatele, kteří mají z evidence tržeb obavy, vyzval, ať píšou přímo na ministerstvo financí, které jim věcně odpoví.

Sněmovna se v pátek k hlasování o zákonu s největší pravděpodobností opět nedostane. Koalice sice dříve mluvila o tom, že by o předloze chtěla rozhodnout ještě v lednu, nyní se ale verdikt posouvá do února.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz