29. května 2019 10:48, aktualizováno  14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice neprosadila ve sněmovně zamítnutí návrhu na rozšíření EET, prošly jen některé úlevy

EET - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EET - ilustrační foto. | foto: MAFRA

PRAHA Bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek zřejmě budou moci evidovat tržby podnikatelé s ročním obratem do 600 000 korun místo 200 000 korun, jak navrhovala vláda. Elektronické evidenci tržeb by vůbec neměl podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb vždy od 18. do 24. prosince. Pozměňovací návrhy ve středu podpořila Sněmovna v dílčích hlasováních při schvalování vládní novely, která rozšiřuje EET na další obory podnikání.

K závěrečnému hlasování o změnách v EET se Sněmovna ve středu už nedostala, pokračovat bude v pátek. Hlasovala jen o části z osmi stovek návrhů úprav. Poslanci ve středu absolvovali přes 250 hlasování. Před sebou mají ještě víc než 500 hlasování.

Změna v EET především rozšiřuje evidenci tržeb na ostatní obory, které jí dosud nepodléhaly, například na řemeslníky, zdravotnická zařízení nebo podnikatele v zemědělství. Zatím platí hlavně pro obchod, restaurace a hotely.

Dolní komora schválila také úpravu, podle níž budou zařazeny do nejnižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty i elektronické knihy a audioknihy. Nyní se na ně vztahuje základní sazba 21 procent.

Drtivou většinu opozičních pozměňovacích návrhů Sněmovna zatím zamítla. ODS neprosadila například zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb jako celku a následně ani konec účtenkové loterie, která EET provází. Lidovec Marian Jurečka (KDU-ČSL) neuspěl s požadavky na zařazení biopotravin, palivového dřeva a stavby bytů do nižších sazeb DPH, ani na zvýšení limitu ročního obratu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty na 1,5 milionu korun nebo dokonce na dva miliony. Nyní činí jeden milion korun.

Nyní poslanci hlasují jednotlivě o souboru asi 750 návrhů občanských demokratů. Týkají se vyřazení oborů ekonomických činnosti podle úřední klasifikace z EET.

Zpravodaj k předloze Jan Volný (ANO), který jednotlivé pozměňovací návrhy uvádí, si kvůli předpokládanému mnohahodinovému hlasování přinesl k řečnickému pultu stoličku, aby nemusel stát. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura pak k pultu přistupoval také a informoval poslance, jaké činnosti se pod kódy skrývají. Odmítal, že by šlo o obstrukce, a zdůvodňoval to tím, že veřejnost má vědět, jak kdo hlasoval.

Vymezená doba pro schvalování zákonů dnes končí ve 14:00. Je možné, že poslanci všechna hlasování k novele o EET do té doby nestihnou. Schvalování předlohy by pokračovalo v pátek.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!