Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sněmovna podpořila leteckou dohodu se Saúdskou Arábií. Senát ji dřív shodil kvůli lidským právům

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. foto: ČTK

Praha - Česká republika možná bude moci ratifikovat dohodu se Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Sněmovna smlouvu ve středu 13. února v úvodním kole podpořila. Nyní zamíří k posouzení zahraničnímu výboru.
  13:00

Dokument, který má upravit podmínky leteckého provozu mezi oběma zeměmi, narazil v minulém volebním období v Senátu. Někteří senátoři měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi. Horní komora dala souhlas s ratifikací až loni v srpnu. Ve sněmovně se ve středu debata o dokumentu nevedla.

Dohoda má dát leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Dohoda by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu. Kvůli neexistenci dohody zaznamenaly České aerolinie už před loňskou letní sezonou potíže při povolování svých letů do Saúdské Arábie.

Smlouvu podepsali zástupci obou zemí v prosinci 2016. Dohoda dává Česku a Saúdské Arábii právo určit libovolný počet leteckých společností, které budou moci využívat práva daná dokumentem. Protože jde o smlouvu takzvané prezidentské kategorie, dostane ji po schválení ve Sněmovně k podpisu prezident Miloš Zeman.

Autor:

Mohlo by vás zajímat