„U domácností, které nemají tu střechu nad hlavu a nemají opravdu kde bydlet, jsme umožnili podporu, to náhradní ubytování, částkou měsíčně na jednu osobu 15 000 korun, na dvě osoby 18 000, na tři osoby 21, na čtyři a více osob 24 000 měsíčně však do výše prokázaných nákladů,“ řekl ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Pokud jde o ošetřovné, chce stát umožnit pečujícím osobám se vystřídat i vícekrát v rámci této podpůrčí doby. „Chceme umožnit vyplácet ošetřovné za jednotlivé měsíce,“ uvedl Jurečka.
Poslanci úpravu schválili zrychleně ve stavu legislativní nouze. Nyní míří do Senátu.
Už dříve také vláda rozhodla, že každá domácnost postižená povodněmi dostane v průměru 40 tisíc korun.
Ministr financí Zbyněk Stanjura před tím v úterý ve Sněmovně řekl, že výše škod na státním majetku je odhadována na 30 miliard korun.
Vláda minulý týden na odstraňování následků povodní uvolnila 3 miliardy korun. Miliarda je určena na pomoc domácnostem, dvě miliardy na obnovu vodovodů, kanalizací a čističek.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvPovodně zasáhly v polovině září zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Ministr financí odhadl rozsah škod na státním majetku na 25 až 30 miliard korun, další desítky miliard škod budou podle něj na soukromém, obecním a krajském majetku.
Poslanci přehlasovali první veto Petra Pavla
Soudy přestanou rozhodovat od ledna některé spory v senátech s laickými přísedícími, dříve známými jako soudci z lidu. Poslanci znovu schválili vládní novelu , kterou jim vrátil prezident Petr Pavel.
Přísedící nebudou spolurozhodovat v civilní oblasti už ani pracovněprávní spory a přestanou působit v trestních senátech okresních soudů. U těchto soudů tak bude řízení vždy konat samosoudce. U krajských soudů budou přísedící nadále působit v prvostupňových trestních řízeních o zvlášť závažných zločinech. Jde o úmyslné trestné činy s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let odnětí svobody - tedy například vraždy a závažnější případy loupeží, znásilnění a zabití.
Novela je vůbec prvním návrhem zákona, který Pavel od nástupu do prezidentského úřadu vrátil Sněmovně k novému posouzení.
Vetoval návrh se zdůvodněním, že zrušení laických přísedících v tak velkém rozsahu, včetně trestních kauz na okresních soudech, měl předcházet důkladnější rozbor. Kabinet argumentuje snižováním byrokracie, očekává navíc asi osmimilionovou roční úsporu.
Lidé už nebudou dál platit doplatky za léky, když překročí ochranný limit
Poslanci také potvrdili návrh, podle nějž už lidé nebudou dál platit za léky, když překročí ochranný limit pro doplatky za částečně hrazené. Zatím to bylo tak, že peníze vrací pacientům zdravotní pojišťovny.
U dětí a seniorů nad 65 let je ochranný tisíc korun, u lidí nad 70 let a zdravotně postižených je 500 korun a u ostatních dospělých 5 tisíc korun.
Nově bude zaznamenávat výši uhrazených doplatků systém eRecept. Pokud pacient při úhradě léku v lékárně překročí limit, lékárna už od něj částku nevybere. Místo toho ji lékárně uhradí zdravotní pojišťovna.