19. prosince 2012 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec vyvlastňování kvůli těžbě. Poslanci přehlasovali Klausovo veto

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Poslanecká sněmovna-jednání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna-jednání | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, především uhlí, už nebude možné. Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a stvrdila novelu horního zákona, která možnost vyvlastňovat vypouští. Tato změna má vstoupit v účinnost dnem vyhlášení.

Klaus vetoval novelu s tím, že vláda by se tak připravila o významný nástroj energetické politiky a otevřela by cestu ke spekulacím s pozemky.

Podle něj se dá očekávat, že pozemky, pod nimiž se nacházejí vyhrazená ložiska, budou vykupovat spekulanti s perspektivou vymáhání vysokých náhrad od státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon podpořilo celkem 120 poslanců. Vedle vládní koalice pro něj hlasovalo i šest sociálních demokratů, všichni poslanci VV a dva nezařazení poslanci, kteří byli původně zvolení za ODS.

Poslanec Milan Šťovíček (dříve VV), který je současně starostou těžbou ohroženého Litvínova, již dříve odmítl, že by vláda tuto novelu předložila výměnou za to, že podpoří církevní restituce.

Dnes řekl poslancům, že lidé v Horním Jiřetíně, Litvínově a nejméně dalších 30 městech v Ústeckém kraji stejně jako na severu Moravy nejsou žádní spekulanti, ale normální občané, kteří brání své domovy. Jan Kubata (ODS) vyzval ostatní poslance, aby se nestrašili tím, že když novelu schválí, uhlí se zcela přestane těžit.

Podle Jiřího Bise je cílem novely zvýhodnění soukromých vlastníků před státem

Na nesouhlas narazila novela i v Senátu. Senátor Jiří Bis (ČSSD) dříve řekl, že stát se tímto zákonem zbavuje možnosti využít v celospolečenském veřejném zájmu ložiska strategických surovin.

Jediným cílem navrhované úpravy je podle jeho slov jednostranné zvýhodnění soukromých vlastníků před státem v oblasti využívání nerostného bohatství.

Novela horního zákona budí rozporuplné reakce hlavně v Ústeckém kraji - usilují o ni odpůrci těžby hnědého uhlí a stoupenci vládních stran, naopak levice se zasazuje o další těžbu i za cenu bourání obcí. Proti novele demonstrovali na konci října v Praze odboráři z těžební společnosti Czech Coal, kteří se obávají, že zákon způsobí zánik pracovních míst.

Nemožnost vyvlastňování přinese lidem větší jistotu

Vyvlastnění by do budoucna mohlo hrozit občanům Horního Jiřetína, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit.

Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle vlády také vlastníci domů a pozemků získají novelou lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse
Porsche Panamera 4,8...
Porsche Panamera 4,8...

r.v. 2012, naj. 133 191 km, benzín
929 000 Kč (s DPH)