Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanci se utkají o rodičovský příspěvek. Zvyšme ho o 100 tisíc, navrhlo ANO

Poslanec Aleš Juchelka avizoval snahu jeho hnutí ANO vylepšít vládní návrh zvýšením rodičovského příspěvku ze 300 na 400 tisíc korun. foto:  Dan Materna, MAFRA

Poslanci zahájili boj o změnu pravidel pro rodičovský příspěvek. Zatímco podle vládního návrhu by si rodiče s nízkými výdělky mohli zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýš 10 tisíc na 13 tisíc korun, opoziční strany chtějí zásadnější úpravy. Hnutí ANO navrhlo růst rodičovského příspěvku z 300 na 400 tisíc korun, oznámil poslanec Aleš Juchelka
  16:34aktualizováno  17:40

Hnutí SPD zase usiluje o to, aby byl rodičovský příspěvek zvýšen alespoň na 360 tisíc korun a pak byl valorizován o inflaci.

„Takový návrh v této chvíli jako ministr práce a sociálních věcí podpořit nemohu,“ řekl iDNES.cz. Argumentuje, že s tím nyní nepočítá státní rozpočet.

ANO a SPD kvůli snaze upravit více pravidla pro rodičovský příspěvek společně vetovaly přijetí vládního návrhu na mimořádné schůzi během jediného dne, aby mohly být předloženy a ve výboru pro sociální politiku projednány pozměňovací návrhy.

Příjemci příspěvku na bydlení podle vládního návrhu také už nemají každého čtvrt roku dokládat příjmy a náklady. Doložení by mohlo stačit jednou za půl roku. Příspěvek na bydlení by měly podle vládního návrhu úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé by o něj nemuseli žádat každý rok znovu. Upravit by se měla i pravidla pro vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.

Poslanci podpořili zkrácené úvazky

Už ve středu poslanci schválili změnu zákona o pojistném na sociálním zabezpečení, která bude znamenat u některých kratších pracovních úvazků snížení odvodů placených zaměstnavatelem o pět procent. Obvyklé pojistné činí 24,8 procenta.

Opatření má zaměstnavatele motivovat k širšímu vytváření a nabízení zkrácených úvazků a podpořit obyvatele, kteří jsou na trhu práce zranitelní. Sleva se má vztahovat vesměs na úvazky 8 až 30 hodin týdně u vymezených skupin zaměstnanců.

„Je tu potenciál aktivovat na pracovní trh několik desítek tisíc lidí,“ řekl poslancům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat