Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
3. prosince 2019 15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna projedná audit EK k údajnému střetu zájmů premiéra Babiše ve čtvrtek

Pro Andreje Babiše bylo sedmnáctihodinové jednání náročné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro Andreje Babiše bylo sedmnáctihodinové jednání náročné. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Poslanci budou jednat o auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek dopoledne. Schválili to na návrh předsedy Pirátů Ivana Bartoše při změnách programu nynější schůze. Bartoš uvedl, že poslanci a veřejnost mají právo vyslechnout si oficiální vyjádření premiéra a ministrů.

Pro doplnění programu schůze Sněmovny o nový bod hlasovalo 178 ze 181 přítomných poslanců, tedy i zákonodárci vládního hnutí ANO. Dolní komora potom zamítla další Bartošův návrh, aby poslanci jednali o auditu už v úterý. Přistoupila hlasy 177 poslanců na čtvrteční termín, konkrétně po písemných interpelacích.

Obsah auditní zprávy, kterou Evropská komise zaslala do Prahy v pátek, nebyl zveřejněn. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na skupinu Agrofert, kterou už dřív vložil do svěřenských fondů. Babiš to odmítá. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Komise oznámila, že je audit konečný, premiér však tvrdí, že z pohledu ČR konečný není. V pondělí uvedl, že o závěrech auditu nic neví a ani s nimi nebude obeznámen. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) v úterý řekla, že průvodní dopis připojený k auditu vyzývá ČR k vyjádření, zda se závěry souhlasí, nebo nikoliv. Česko proto využije dvouměsíční lhůtu, kterou dostane po doručení překladu dokumentu.

Dokumentem se podle Dostálové zabývá odborný aparát ministerstva, sama ho nečetla. Protože je obsah označen jako důvěrný, ministerstvo ho nemůže předložit veřejnosti, ale zřejmě ani ministrům, jak žádali někteří koaliční sociální demokraté, dodala ministryně. Naopak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je přesvědčena o tom, že zveřejnění auditu vzhledem k veřejnému zájmu možné je.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.