Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna řeší ústavní žalobu na Zemana. Uzurpuje si pravomoci, které mu nenáleží, řekl senátor Láska

Senátor Václav Láska (SEN21) při svém projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor Václav Láska (SEN21) při svém projevu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Sněmovna začala ve čtvrtek dopoledne projednávat senátní ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení ústavy. „Ambicí je prokázat, že prezident kontinuálně porušuje ústavu a ústavní pořádek,“ řekl senátor Václav Láska (SEN 21). Podle vyjádření zástupců frakcí dolní komora potřebný souhlas k podání žaloby nedá, k Ústavnímu soudu se tedy nedostane.

Debata o žalobě začala po písemných interpelacích, které ale trvaly jen několik minut. Jednání o čtyřech dotazech na členy vlády bylo kvůli jejich omluvených absencích přerušeno.

Jaroslav Foldyna (ČSSD) a Radek Vondráček (ANO).
Sněmovna začala projednávat ústavní žalobu Senátu na prezidenta Zemana.

Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) pak jednání Sněmovny přerušil na dalších deset minut a posléze opět na deset minut, protože v sále nebyl přítomen nikdo z ministrů nebo ministryň. Jde o podmínku, bez jejíhož splnění Sněmovna jednat nemůže.

Spojovacím prvkem bodů senátní ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana je podle senátora Václava Lásky (SEN 21) jeho snaha dosáhnout změny parlamentního systému na poloprezidentský nebo prezidentský. Láska při dnešním projednávání žaloby ve Sněmovně poslancům řekl, že v žalobě jde o práva dolní komory. Zeman podle něho chce, aby kabinet nebyl odpovědný Sněmovně, ale byl závislý na jeho vůli.

„Uzurpuje si pravomoci, které mu nenáleží,“ uvedl Láska, když poslance podrobně seznamoval s jednotlivými body žaloby. V úvodu podotkl, že jeho vystoupení bude poměrně obsáhlé, protože kluby ANO, SPD a KSČM nereagovaly na nabídku senátorů, že přijdou probrat žalobu do jejich frakcí.

„Ambicí je prokázat, že prezident kontinuálně porušuje ústavu a ústavní pořádek,“ řekl Láska. Nejedná se podle něho o excesy, ale o systematické porušování ústavy s cílem realizovat osobní zájmy.

Okamura nazval Lásku „obskurním raketýrem“, jenž obhajoval „právní nesmysl, který je politickou a marketingovou exhibicí“. Žalobu označil za předvolební divadlo těch, kteří nemají jiný program než boj se Zemanem. Ten prý nedělá nic jiného než jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus. Havel byl podle šéfa SPD největším bojovníkem s demokracií, neboť dle něho prosazoval zákulisní dohody a mařil možnost přímé volby hlavy státu.

Podle předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka je senátní žaloba na prezidenta republiky neprůkazná a nemá požadované náležitosti. „Prezident se pohybuje konstantně v tradičních mantinelech nevybočujících z rámce ústavy,“ řekl Faltýnek. Podle něho není splněna časová podmínka žaloby, neboť Zemana za vytýkané skutky z jeho prvního volebního období již nelze žalovat. 

Většina skutků ze senátní žaloby na prezidenta Miloše Zemana není podle poslanců ČSSD porušením ústavy natož hrubým porušení ústavy, řekla poslancům při dnešním projednávání žaloby Kateřina Valachová (ČSSD). Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že rozumí pochybám o znění žaloby na Zemana, argumenty horní komory a její legitimitu ale zpochybňovat nebude.

K podání žaloby potřebuje Senát souhlas třípětinové většiny poslanců. Už dopředu je zřejmé, že jej horní komora nezíská a žaloba se k Ústavnímu soudu nedostane. Koaliční kluby ANO a ČSSD, zákonodárci KSČM, kteří vládu tolerují, a opoziční SPD žalobu nepodpoří. Zbývající sněmovní strany dohromady dost hlasů nemají.

Láska naléhal na odpůrce žaloby z řad poslanců, aby sdělili své důvody, proč ji odmítají. „Neschovávejte se za frázi, že žaloba je právní paskvil,“ nabádal je. V Senátu hlasovalo pro návrh žaloby 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. Láska řekl, že pokud poslanci souhlas se žalobou nedají, nebude poražen Senát, ale bude poražena parlamentní demokracie.

Senátoři v žalobě Zemanovi vyčítají osm případů jednání. Žaloba popisuje skutky od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost. Ohradil se proti nařčení, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...