Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

SPD a ANO zatím ubránily Veselého v Radě ČT. Urážel Vášáryovou i další ženy

Česko

  9:50aktualizováno  14:19
Návrh na odvolání Lubomíra „Xavera“ Veselého z Rady České televize se ve čtvrtek vládní pětikoalici nepodařilo prosadit. Veselého, jemuž kritici vyčítají, že urážel různé ženy, hájila opoziční hnutí ANO i SPD a koalice nestačila návrh ve vymezeném čase prosadit. Kdy se jím bude dál zabývat, je nejisté, může to být buď v pátek, nebo až po letních prázdninách.

„Milá slavná Vášáryová, ty spodino, já Ti ze srdce přeju, aby Ti mráz roztrhnul p*del. Já jsem si téhle žvanivé paničky nikdy moc nevážil,“ pustil se Veselý ve svém pořadu Xaver live do bývalé velvyslankyně v Rakousku, herečky Magdy Vášáryové.

Jak vlastně Veselý ke svým slovům na adresu Vášáryové dospěl?

Vrátil se po neúspěšném atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica v Handlové k tomu, jak Vášáryová komentovala výsledek slovenských parlamentních voleb.

„Budeme se muset podívat, kolik procent voličů je vlastně fašistů, neofašistů, neonacistů,“ řekla Vášáryová k vítězství Ficovy strany SMER.

„To, že pan Robert Fico a jeho okolí, což jsou takoví už vyčichlí lidé, lidé, kteří tam jsou už dlouho, třicet let, už víme, že od nich nemůžeme nic čekat, nic, co by bylo pozitivní pro moderní Slovensko. Uvidíme, nakolik se tito lidé ztotožnili s hledáním voličů mezi těmi nesystémovými nebo dokonce vyslovenou spodinou,“ prohlásila Vášáryová v rozhovoru pro Novinky.

Odvolání Lubomíra X Veselého z pozice člena Rady České televize doporučil mediální výbor Sněmovny.

Předseda klubu TOP 09 Jan Jakob, který návrh podal, ho zdůvodnil řadou nekorektních, urážlivých a mnohdy i vulgárních výroků Veselého. Narušil tím podle zdůvodnění návrhu důstojnost funkce radního a ohrozil dobré jméno rady i České televize.

Jakob ve středu ve Sněmovně řekl, že pokud se s tím Sněmovna ztotožní, má podle něj dokonce povinnost Veselého z Rady ČT odvolat. „Doufám, že nebudu donucen citovat jednotlivé výroky,“ řekl.

Připomněl, že Veselý urážel nejen Vášáryovou, ale také dokumentaristku a bývalou poslankyni Olgu Sommerovou, bývalou moderátorku Veroniku Sedláčkovu či novinářku Johannu Hovorkovou. „Soud rozhodl, že se za svá slova musel omluvit,“ řekl k tomu šéf poslanců TOP 09.

Chcete místo něj dosadit svého koně, podpořil Veselého šéf SPD Okamura

S oponentním stanoviskem opozičních poslanců vystoupil Martin Kolovratník z hnutí ANO. Výtky vůči Veselému označil za subjektivní, vyčetl mu také, že výbor navrhl odvolání Veselého, aniž si ho pozval na jednání.

„Chcete místo něj dosadit svého koně. K jeho sesazení nejsou relevantní důvody,“ tvrdí předseda SPD Tomia Okamura.

„Měla paní Vášáryová právo nazývat část voličů spodinou?“ řekl Okamura. Pokud se cítila Vášáryová dotčena, měla se podle šéfa SPD obrátit na soud.

„Rozhodně ho nijak nelikvidujeme, neničíme,“ podpořila odvolání Veselého poslankyně KDU-ČSL Nina Nováková. Za problém označila, že se neumí ovládat.

„Říká to, co si myslí. Nechci se vracet do padesátých let,“ prohlásil pak šéf poslanců SPD Radim Fiala a uťal jednání o odvolání Veselého tím, že si vzal pauzu na poradu poslaneckého klubu opozičního hnutí.

Opozici se nepovedlo potopit návrh zákona o podpoře bydlení

Ještě před rozhodováním o Veselém poslanci dokončili první čtení návrhu zákona o podpoře bydlení, který má pomoci ochránit lidi ohrožené bytovou nouzí. Takových je v Česku až 1,6 milionu.

Diskutovat o návrhu začali poslanci již v úterý večer. Opozičním hnutím ANO a SPD se nepodařilo prosadit zamítnutí návrhu ani jeho vrácení k přepracování. Nyní se jím budou zabývat výbory Sněmovny.

Ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že chce, aby byl zákon přijat do konce roku. Zákon se podle ministerstva pro místní rozvoj zaměřuje především na rodiny s dětmi a seniory, u kterých nejvíce hrozí ztráta běžného bydlení.

Jedním z hlavních cílů zákona je podle ministerstva postupně snižovat počet lidí v bytové nouzi ze současných 154 tisíc. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi.

Vláda si od předpisu slibuje také úspory na nákladech spojených s bytovou krizí. „Stávající neřešení bytové nouze je pro státní pokladnu velmi drahé,“ prohlásil Bartoš.

Podle opozice zákon nepodporuje vybudování žádného bytu, ale ukládá další povinnosti obcím s rozšířenou působností. Stát se podle ní stává obchodníkem s chudobou a může zhoršit situaci v místech, kde je větší množství vyloučených lokalit.

„Je to socialistický experiment,“ prohlásil Milan Feranec z opozičního ANO.

Vzniknout má dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Norma dále předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.

Nový poplatek pro služby typu Netflix a Disney+, který bude inkasovat audiovize

Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládní koalice poslanci v prvním čtení podpořili novelu o audiovizi. Rozšiřuje státní podporu na tvůrce videoher či animovaných děl.

Zjednodušuje poskytování filmových pobídek pro produkce na natáčení v Česku a zavádí nový poplatek pro služby typu Netflix a Disney+, který bude inkasovat fond audiovize. „Podařilo se dojednat revoluční změnu,“ řekl ministr kultury Martin Baxa z ODS.

Novela zákona o spotřebních daních, která také prošla prvním čtením, má zmírnit pravidla pro uplatnění nižší sazby daně pro minipivovary, které jsou majetkově nebo personálně propojené.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!