Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Návrh na regulaci Airbnb pomohl Nacherovi z ANO narušit vládní jednotu

Poslanci ANO Patriku Nacherovi se podařilo narušit jednotu vládních poslanců. Část z nich, hlavně ti z Prahy, ze čtyř vládních stran podpořila, aby Sněmovna jednala o regulaci Airbnb. foto:  Petr Topič, MAFRA

Návrhem zastupitelstva Prahy, který se týká regulace ubytování přes Airbnb, se začali zabývat poslanci. Nacherovu žádost, aby problém regulace krátkodobého ubytování dostal přednost před korespondenční volbou, kvůli níž SPD blokovala chod Sněmovny, podpořili někteří poslanci TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, hlavně z Prahy. Nepřidala se ODS.
  13:54

Jednotu vládních poslanců se Nacherovi podařilo vůbec poprvé narušit zjevně i díky tomu, že Prahu čekají na podzim volby a regulaci Airbnb podporuje i současný pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib.

Pro návrh poslance opozičního ANO, aby se jednalo přednostně o řešení AirBNB, bylo 75 ze 145 přítomných, včetně jedenácti poslanců ze čtyř vládních stran.

„Jsem pravicový poslanec, ale aby to bylo úplně bez pravidel, to mi nepřijde úplně fér,“ řekl ve Sněmovně Nacher.

„Všichni si uvědomujeme potřebu nějaké regulace,“ řekl poslanec Vojtěch Munzar z ODS, ale má výhrady k návrhu, který do Sněmovny poslalo zastupitelstvo hlavního města Prahy. „Lišíme se v pohledu na tento konkrétní návrh,“ řekl Munzar, jehož strana jako jediná nepodporovala ani jedním hlasem projednávání návrhu o regulaci Airbnb.

Jednání o tomto bodu nakonec Sněmovna přerušila do příští schůze. Následně si pauzu na poradu klubu ANO vzala šéfka klubu Alena Schillerová a k ničemu dalšímu se už poslanci nedostali a krátce po třinácté hodině jim pracovní týden skončil.