Kvůli nároku na peníze od státu se má víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci.
Efektem revize sociálních dávek bude podle Jurečky to, že třetině lidí se proti dnešku dávka zvedne a třetině by naopak měla klesnout.
Na podporu by ale díky spojení příspěvků do jednoho mělo dosáhnout víc lidí, kteří dosud peníze od státu nepobírali, protože si o některou z dosavadních dávek nežádali.
Majetkové testování je nejslabší prvek celé superdávky, říká Juchelka
Stínový ministr práce a sociálních věcí a místopředseda Sněmovny ANO Aleš Juchelka označil za problematické, že součástí navrhované superdávky je přídavek na dítě.
„Největší problémy mi dělají dvě věci. A to, že přídavek na dítě je součástí superdávky, že se tady míchají chudinské dávky jako doplatek na bydlení a životní minimum a tak dále, s těmi prorodinnými dávkami. Ale konstruktem superdávky už budeme muset úplně zapomenout na jakoukoliv prorodinnou politiku,“ míní Juchelka.
„Majetkový test obecně v rámci celé superdávky je, bych řekl, tím nejslabším článkem, který skutečně bude vést ke kreativitě lidí,“ řekl také Juchelka. Za problematické označil to, že majetkovým testem třeba neprojdou ti, kdo dostávají důchod na účet, ale na superdávku dosáhnou ti, kteří mají stejně peněz, ale šetří si je doma pod polštářem.
„Slyšel jsem tady nějaká slova o majetkových testech. Kolega zmínil penzijní připojištění nebo spoření, stejně tak stavební spoření. Všechny produkty podporované státem se ale do majetku lidí nezapočítávají. Stejně je jedno, jestli mají nebo nemají byt, protože když máte jeden byt, ve kterém bydlíte, tak se tam přece taky nepočítá. Ale nevím, proč bychom podporovali někoho, kdo vlastní tři byty. To mi připadá jako bláznivina, abychom takovou rodinu podporovali,“ oponoval Juchelkovi poslanec TOP 09 Martin Dlouhý.
Do kolika let dítěte jde o zranitelného rodiče?
Vládní návrh projednávali poslanci ve druhém čtení, kdy mohli dávat pozměňovací návrhy. Podali jich čtyři desítky. Týkají se například rozšíření okruhu zranitelných osob s vyšší podporou a okruhu vysokoškoláků s nárokem na sociální stipendium a valorizace rodičovského příspěvku.
Výbor pro sociální politiku doporučil úpravu, že za zranitelnou osobu mají být považovány i vdovy a vdovci, což navrhli vládní lidovci.
Naopak nepodpořil návrh, aby za zranitelnou osobu byl považován i osamělý rodič s dítětem do 10 let, což navrhla Lucie Šafránková z SPD. Znovu to předložila ve čtvrtek ve Sněmovně.
Také místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová spolu s kolegyní Klárou Kocmanovou chtějí, aby byl za zranitelnou osobu považován i samoživitel s devítiletým dítětem.
Ministr Jurečka říká, že by to bylo příliš drahé, a proto se podle něj koalice přiklonila k tomu, aby za zranitelného byl považován osamělý rodič s dítětem do sedmi let. „Rodič desetiletého dítěte může chodit do práce a takové dítě už může chodit samo do školy,“ řekl iDNES.cz ministr.
„To neustálé protežování jakoby samoživitelů, tak já se vždycky u toho ptám, kde je ten druhý rodič? I přesto, že bydlí přes ulici nebo někde jinde, i on se může samozřejmě postarat, tak jako ta úplná rodina, která je tím pádem tak trochu diskriminována, o to dítě nemocné taky. Vždycky to dítě má rodiče dva,“ divil se návrhům na zvýhodnění samoživitelů a samoživitelek Juchelka z ANO.
Poslankyně ANO Jana Hanzlíková navrhla rozšířit seznam zranitelných osob o osoby v prvním stupni invalidity a osoby v dlouhodobé pracovní neschopnosti delší než šest měsíců.
Její kolega Igor Hendrych spolu s dalšími poslanci z ANO navrhl, aby mezi zranitelné osoby byly zařazeny také starší 55 let, pokud po dobu 35 let aktivně participovaly v systému důchodového pojištění.
Podle Lucie Šafránkové z SPD by za zranitelné osoby měli být automaticky považováni lidé nad 65 let.
Ve hře je znovu hlídačkovné, zvýšit se má životní minimum
Vládní poslanci navrhli rozšíření okruhu vysokoškoláků s nárokem na sociální stipendium i zavedení nové dávky matkám-studentkám na hlídání jejich malých dětí v částce třetiny minimální mzdy.
Sociální výbor doporučil, aby životní minimum pro samotného dospělého vzrostlo z 4860 na 5500 korun a u prvního dospělého v rodině z 4470 na 5 tisíc korun. Naopak u dalšího dospělého by mělo klesnout z 4040 na 3750 korun. Nová dávka by tak pro malé domácnosti mohla být vyšší.
Výbor doporučil také zkrátit vyřazení z evidence uchazečů o práci a zastavení výplaty dávky za porušení pravidel ze šesti na tři měsíce, prodloužit výplatu náhradního výživného na šest let, upravit oznamovací povinnost zaměstnavatelů, poskytovat pracovní bonus i rodičům na rodičovské či upravit limit možných úspor pro nárok na dávku.
Povinná registrace ubytovacích zařízení
Poslanci v prvním čtení podpořili návrh na povinnou registraci ubytovacích zařízení v elektronickém systému eTurista.
Obce mají dostat také právo regulovat krátkodobé ubytování v bytech typu AirBnB. Mají dostat právo stanovit období, kdy je ubytování v bytových domech zakázáno, a nejvyšší možný počet dní v roce, po které může vlastník ubytování poskytovat, nebo nejvyšší možný počet lidí, kteří mohou být ubytováni v bytě vzhledem k velikosti jeho obytné plochy.
Teď mají poskytovatelé ubytování povinnost vést turisty v takzvané evidenční knize a pak také v domovní knize, pokud jde o cizince, což občas vede k dvojímu zapisování.
Systém eTurista by měl administrativní zátěž podnikatelům snížit, protože by vyžadoval údaje vyplnit pouze jednou. Informace by pak registr automaticky odesílal příslušným orgánům. Například Český statistický úřad by díky většímu přehledu o ubytování přes on-line platformy lépe vyhodnocoval turistiku v zemi.